Zdaniem prof. Ewy Łętowskiej (rozmowa niżej) wyrok Trybunału Konstytucyjnego z czerwca 2011 r. umożliwia gminom dotkniętym rozstrzygnięciami Komisji Majątkowej rekompensatę za utracony majątek bezpośrednio od beneficjentów, tj. kościelnych osób prawnych, które otrzymały nieruchomości zastępcze.
Przypomnijmy, że ów wyrok pozbawił mocy rozporządzenie, które pozwalało typować składniki majątku do przekazania Kościołowi za jego mienie utracone w pierwszych latach PRL. Prof. Mirosław Granat, sędzia sprawozdawca TK, powiedział po wyroku, że uznanie jego niekonstytucyjności daje gminom możliwość dochodzenia odszkodowania za bezprawie legislacyjne, do którego doszło poprzez wydanie rozporządzenia niespełniającego standardu konstytucyjnego. Prof. Łętowska wskazuje im inną drogę.
Gminy sceptyczne
Nie chodzi o odszkodowanie od Skarbu Państwa, lecz o zwrot bezpodstawnego wzbogacenia, uzyskanego w pieniądzu, gdy Kościół wyzbył się tych nieruchomości. Zgodnie z regułami dotyczącymi bezpodstawnego wzbogacenia obowiązek Kościoła ograniczałby się do aktualnego wzbogacenia i dotyczyłby tylko przesunięć własności dokonanych po 17 października 1997 r., czyli po wejściu w życie obecnej konstytucji.
Samorządowcy z rezerwą podchodzą do tych wskazówek.
– Nasi prawnicy uważają, że skuteczniejszą metodą będzie dochodzić odszkodowania od Skarbu Państwa na podstawie przepisów o bezprawiu legislacyjnym – mówi Monika Chylaszek, rzecznik prasowy Jacka Majchrowskiego, prezydenta miasta Krakowa.