– Chcemy przygotować kampanię, która pokaże, że obecny system naliczania wpłat na janosikowe nie jest najsprawiedliwszy – mówi Elżbieta Smolińska, starosta pruszkowski. – Dzisiaj są one ustalane na podstawie dochodów, bez patrzenia na koszty działalności jednostek samorządu terytorialnego – wyjaśnia.
Tymczasem do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu skierowany został obywatelski projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, który przewiduje zmniejszenie janosikowych wpłat, a także wprowadzenie motywacyjnego sposobu rozdzielania środków z tych wpłat uzyskanych (druk 19).
Dotacja na wniosek
Zawarte w obywatelskim projekcie nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego propozycje zakładają zmniejszenie o 20 proc. wpłat na janosikowe. Projektodawcy chcą również zmiany zasad dzielenia tych środków między samorządy. Gmina czy powiat będą musiały wystąpić z wnioskiem o dotację. Ich przyznawaniem ma się zaś zajmować specjalna, działająca przy ministrze finansów komisja, która oceni i zarekomenduje wnioski. Ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie przyznania pieniędzy lub też odmowy ma należeć do szefa resortu. Decyzja w tej sprawie będzie podlegać kontroli sądowej.
2,4 mld zł ma wynieść ogólna kwota wpłat na janosikowe w 2012 r.
Projekt zakłada jeden wyjątek. Z obowiązku składania wniosków zwolnione mają być te jednostki samorządu terytorialnego, w których wystąpiły zdarzenia niespodziewane, np. klęski żywiołowe.