Gospodarka komunalna: Trzeba uważać, aby nie płacić dwa razy za śmieci

Mieszkańcy muszą pamiętać o rozwiązaniu umów z firmami odbierającymi nieczystości, gdy gmina przejmie kontrolę nad taką działalnością

Aktualizacja: 29.07.2012 10:00 Publikacja: 26.07.2012 09:25

Gospodarka komunalna: Trzeba uważać, aby nie płacić dwa razy za śmieci

Foto: www.sxc.hu

Podwójne płacenie za odbiór śmieci – to możliwe. Gdy gmina przejmie kontrolę nad odpadami komunalnymi na swoim terenie, wystarczy, że mieszkaniec zapomni wypowiedzieć umowę z prywatną firmą. Jeżeli się zagapi, to zapłaci zarówno gminie, jak i firmie, z którą wciąż będzie związany umową na wywóz odpadów.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

pozwala, by samorządy już teraz przejmowały kontrolę nad gospodarką odpadami komunalnymi. Taką możliwość mają od początku tego roku, ale od 1 lipca 2013 r. będzie to obowiązek. Wtedy to opłatę na odbiór śmieci naliczy gmina, ale z mocy ustawy nie przestaną obowiązywać obecne umowy.

Wypowiedzenie umowy

– Ustawodawca nie wprowadził automatyzmu rozwiązania dotychczasowych umów o odbiór odpadów, należy więc odwołać się do zasad ogólnych prawa cywilnego, w szczególności przepisów o wypowiadaniu umów o świadczenie usług. Pamiętać należy, że uprawnienie takie przysługuje wyłącznie stronom umowy – mówi Tomasz Srokosz, radca prawny, partner w kancelarii KSP Legal & Tax Advice.

Mieszkańcy muszą więc zerknąć na terminy wypowiedzenia zobowiązań. Gdy ich nie ma, umowa wygasa niezwłocznie po jej wypowiedzeniu, o czym mówi art. 365

1

kodeksu cywilnego

.

Tomasz Srokosz zaznacza, że gmina powinna poinformować mieszkańców o wyniku przetargu na odbiór odpadów, aby mogli wypowiedzieć umowy i nie ponosili podwójnych opłat.

Zdaniem Magdaleny Sikorskiej, rzeczniczki Ministerstwa Środowiska, gmina ma obowiązek informowania mieszkańców o podjętych uchwałach. A przejęcie obowiązków właścicieli nieruchomości w gospodarowaniu odpadami komunalnymi nastąpi na mocy uchwały rady gminy. Określi ona m.in., od kiedy zapewni, za pośrednictwem firmy wyłonionej w przetargu, odbiór odpadów.

Kampanie informacyjne

Mieszkańcy powinni być poinformowani nie tylko o zapadających uchwałach, ale także o swoich nowych prawach i obowiązkach i wysokości opłat, jakie będą uiszczać.

Okazuje się, że w gminach, które już wcześniej w drodze referendum przejęły kontrole nad odpadami, znaleźli się tacy, którzy przez jakiś czas płacili za odbiór odpadów i gminie, i prywatnej firmie.

– Przeprowadziliśmy kampanię informacyjną. Każdy dostał ulotkę, w prasie lokalnej były komunikaty i informowaliśmy o nowym systemie poprzez stronę internetową. Większość ludzi przygotowała się do zmian, ale były pewne wyjątki – przyznaje Anna Szwarczewska z Urzędu Miasta Legionowa.

Ministerstwo Środowiska tłumaczy, że nawet gdy gmina teraz przejmie kontrolę nad odpadami, a mieszkańcy nie wypowiedzą swoich umów, to nie zapłacą podwójnie, ale tylko przez jakiś czas. Gmina nie może żądać od nich opłaty, jeżeli do 1 lipca 2013 r. mają ważne umowy z prywatnymi firmami. Po tej dacie uczyni to nawet, gdy ktoś zapomni wypowiedzieć umowy.

Lokatorzy dobrze poinformowani

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta musi przeprowadzić kampanię informacyjną na temat praw i obowiązków właścicieli nieruchomości, które są określone w uchwałach dotyczących opłat za śmieci. Mieszkańcy powinni się dowiedzieć, w jaki sposób zostanie ustalona opłata za odbiór odpadów. A może być ona naliczana na podstawie: powierzchni lokalu mieszkalnego, liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość, którą można będzie ustalać na podstawie odczytów z wodomierzy. Właściciele nieruchomości muszą też wiedzieć, że będą składać w gminach deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Przykładowo, jeżeli gmina ustali opłatę od mieszkańca, to będzie trzeba podać liczbę osób w mieszkaniu czy domu. Taki obowiązek mieszkańcy będą musieli zrealizować w terminie 14 dni od dnia zamieszkania. Tyle samo czasu będą mieli na poinformowanie gminy, gdy zmieni się liczba lokatorów.

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Praca, Emerytury i renty
NSA: honorowe krwiodawstwo nie ma pierwszeństwa przed policyjną służbą
Sądy i trybunały
Resort sprawiedliwości już nie chce likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Prawo karne
Lech Wałęsa przegrał w sądzie. Chodzi o teczki TW „Bolka”