Biblioteka publiczna może być samodzielną instytucją albo wchodzić w skład innej instytucji kultury, w tym powstałej w wyniku połączenia.
Opinia i zgoda
Aby gmina mogła połączyć swoją bibliotekę np. z domem kultury, muszą zostać spełnione określone w ustawie warunki.
Po pierwsze, połączenie nie może spowodować uszczerbku w wykonywaniu dotychczasowych zadań biblioteki. Po drugie, konieczne jest uzyskanie zgody ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Zgoda ta będzie wydawana po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Bibliotecznej oraz właściwej wojewódzkiej biblioteki publicznej.
Zaznaczyć także trzeba, że przez brak uszczerbku w wykonywaniu dotychczasowych zadań przez bibliotekę rozumieć należy również to, że w połączonej instytucji na stanowiskach bibliotekarskich będą zatrudniani pracownicy spełniający wymagania stawiane bibliotekarzom.
– Domy kultury mają większe możliwości generowania przychodów – mówi Mirosław Obrębski, kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Promocji Urzędu Miasta w Olsztynku. – Po połączeniu tej instytucji z biblioteką publiczną część pieniędzy pozyskanych z wynajmu sal czy sprzedaży biletów na koncerty będzie można przeznaczyć także na działalność biblioteczną – dodaje Mirosław Obrębski.