Rada Gminy Pawłowiczki (woj. opolskie) określiła sposób przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami. W uchwale zapisała, że „uprawnionymi do udziału w konsultacjach są mieszkańcy gminy posiadający czynne prawo wyborcze do organów samorządowych i mieszkający na obszarze, którego dotyczy sprawa poddana konsultacjom".
Zakwestionował to wojewoda, bo uchwała ograniczyła krąg uprawnionych do konsultacji. Jego zdaniem art. 5a ust. 2 ustawy o samorządzie gminy upoważnia radę jedynie do określenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji (sygnatura akt: NK.III.4131. 1.16.2013.LM).
Wojewoda zwrócił uwagę, że ustawa o samorządzie gminnym utożsamia pojęcie mieszkańca gminy z osobą stale mieszkającą na jej terenie. Prawo wybierania, tj. czynne prawo wyborcze do danej rady przysługuje, zgodnie z art. 10 § 1 pkt 3 lit. a ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy, każdemu obywatelowi Polski oraz obywatelowi Unii Europejskiej niebędącemu obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz stale mieszka na obszarze tej gminy. Nie mają prawa wybierania osoby pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądowym, orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego oraz ubezwłasnowolnione. To, że dana osoba jest pozbawiona praw publicznych bądź ubezwłasnowolniona, a więc nie posiada praw wyborczych, nie pozbawia jej statusu mieszkańca gminy.