Rada miasta Gorzów Wielkopolski uchwaliła wzór deklaracji w sprawie wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
W jej treści znalazło się m.in. oświadczenie następującej treści: "składając niniejszą deklarację oświadczam, że zostałem pouczony o odpowiedzialności karnej wynikającej z art. 233 § 1 kodeksu karnego i potwierdzam własnoręcznym podpisem prawidłowość danych zamieszczonych w niniejszej deklaracji."
W ocenie Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze zapis taki stanowi rażące naruszenie prawa. W szczególności zaś art. 7 i art. 94 konstytucji oraz przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W konsekwencji uchwalą z 16 kwietnia 2013 r. Kolegium RIO uchwałę tą uchyliła (sygn. akt 143/2013).
Zgodnie z art. 7 konstytucji organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Nie mogą zatem podejmować działań faktycznych ani prawnych, które nie znajdują umocowania w przepisach powszechnie obowiązujących. Natomiast zgodnie z treścią art. 94 konstytucji organy samorządu terytorialnego stanowią akty prawa miejscowego na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawach.
Upoważnieniem i podstawę do podjęcia przez radę gminy uchwały w sprawie wzoru deklaracji w sprawie opłat za gospodarowanie opłat komunalnych zawarte zostało w art. 6n ust. 1 i 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.