To ostatnie postanowienie zarządzenia zakwestionował wojewoda. Uznał, że postanowienie w zarządzeniu iż podlega ono publikacji we właściwym Dzienniku Urzędowym w sposób istotny narusza przepisy ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. W konsekwencji wojewoda przepis ten uchylił (rozstrzygnięcie nadzorcze z 2 grudnia 2013 r., sygn. akt NK-I.4131.279.2013.MGrz).
Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych akty normatywne, zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w dziennikach urzędowych wchodzą w życie po upływie czternastu dni od dnia ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny określi termin dłuższy. Ponadto art. 13 pkt 2 ustawy stanowi, że w wojewódzkim dzienniku urzędowym ogłasza się akty prawa miejscowego stanowione przez sejmik województwa, organ powiatu oraz organ gminy, w tym statuty województwa, powiatu i gminy.
- Zarządzenie Burmistrza Sulechowa w sprawie ustalenia stawki czynszu za najem 1m
2
powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych oraz lokali socjalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy jest aktem, który podlega ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym – wyjaśnia Teresa Kaczmarek, dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Nie jest ono bowiem żadnym z aktów wymienionych w art. 13 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. Żeby można było opublikować takie zarządzenie w dzienniku urzędowym musiałoby ono stanowić akt prawa miejscowego, a co za tym idzie spełniać niezbędne przesłanki wymagane dla tych przepisów - dodaje.
Cechą aktów prawa miejscowego jest powszechność, a także generalny i abstrakcyjny charakter. Badane przez wojewodę zarządzenie takich cech nie posiada.