Status miasta otrzymały 1 stycznia 2014 r.: Czarna Woda w woj. pomorskim, Dobrzyca w woj. wielkopolskim, Modliborzyce w woj. lubelskim, Mrozy w woj. mazowieckim, Stepnica w woj. zachodniopomorskim i Zaklików w woj. podkarpackim. Po tych zmianach miast w Polsce będzie już 913.
Nie wszyscy chętni
Dwaj ubiegłoroczni kandydaci: Choceń na Kujawach i Lubycza Królewska na Roztoczu, nie uzyskały praw miejskich, gdyż – jak powiedziała „Rz" Anna Piaskowska, specjalista zajmująca się tymi sprawami w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji – chciały objąć zbyt dużo terenów rolnych. Tymczasem teren włączany do miasta ma być funkcjonalnie z nim związany.
Jeśli mówimy o wymaganiach stawianych kandydatom, to status miasta może uzyskać miejscowość licząca ok. 3 tys. mieszkańców, choć MAiC akceptuje czasem ok. 2 tys., zwłaszcza na wschodnich terenach Polski. Tam bowiem miasteczka mają słabszą infrastrukturę niż na zachodzie kraju. W każdym razie miasteczko musi mieć miejski charakter, a dwie trzecie mieszkańców powinno pracować poza rolnictwem.
Taki charakter ma w szczególności Stepnica licząca ok. 2,4 tys. mieszkańców – jest to połowa ludności gminy o tej samej nazwie. Stepnica już kilka razy w historii starała się o prawa miejskie, ale się jej to nie udawało. Mimo że ma dwa porty i przystań, a w organizowanym przez „Rzeczpospolitą" rankingu samorządów dwa razy zajmowała pierwsze miejsce wśród gmin wiejskich.
Po co jej miejski status? Zdaniem Andrzeja Wyganowskiego, dziś już burmistrza Stepnicy, a do końca grudnia wójta, będzie jej łatwiej promować się jako miasto.