Rada jednej z gmin podjęła uchwałę w sprawie zasad sprzedaży napojów alkoholowych. Z jej treści wynikało, że punkt sprzedaży piwa, wina czy wódki może być umiejscowiony w odległości mniejszej niż 700 m od szkoły, boiska czy dworca autobusowego, jeśli kierownik takiej placówki wyda pozytywną opinię.
Uchwałę do sądu administracyjnego zaskarżył prokurator. Podniósł, że ustawa o wychowaniu w trzeźwości i zapobieganiu alkoholizmowi upoważnia radę gminy jedynie do określenia zasad usytuowania miejsc, w których alkohol jest sprzedawany lub podawany, względem tzw. obiektów chronionych, takich jak placówki oświatowe czy zakłady pracy.
Jednocześnie ustawa w żadnym miejscu nie upoważnia rady gminy do określenia odstępstw od zachowania odległości od takich obiektów. W konsekwencji rada nie może uzależnić lokalizacji miejsca sprzedaży alkoholu od wydania opinii przez określone podmioty czy grupy podmiotów, m.in. przez dyrektorów szkół czy obiektów sportowych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim przyznał prokuratorowi rację i zakwestionowaną uchwałę uchylił (sygn. akt: II SA/Go 1103/13).
– Rada gminy nie ma kompetencji do uściślania lub zmiany ustawowych warunków uzyskania zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych – uzasadniał gorzowski sąd administracyjny. – W konsekwencji nie może podjąć uchwały uzależniającej przyznanie zezwolenia na handel alkoholem od wydania opinii przez wskazane w jej treści podmioty – podkreślił.