Starosta Sieradzki zgłosił sprzeciw, gdy pewne małżeństwo postanowiło wykonać roboty budowlane polegające na wykonaniu przydomowej oczyszczalni ścieków typu B10 na swoich działkach.
Urzędnik wskazał, że nieruchomość, na której inwestorzy planują wybudowanie infrastruktury, położona jest na terenie objętym siecią kanalizacji sanitarnej, w związku z czym mają możliwość przyłączenia się do węzła bez konieczności stawiania własnej oczyszczalni. Starosta dodał, że lokalizacja inwestycji stoi w sprzeczności z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Małżeństwo złożyło odwołanie do wojewody. Stwierdziło, że organ pozbawił ich prawa wybudowania na własnej nieruchomości przydomowej oczyszczalni ścieków mimo, iż przepisy nie dają możliwości skutecznego sprzeciwiania się wnioskowanej inwestycji. Zdaniem małżonków urzędnik nie wykazał w jaki sposób wykonanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem naruszałoby przepisy Prawa budowlanego.
Wojewoda utrzymał w mocy decyzję starosty. Stwierdził, że jeżeli na danym terenie istnieje sieć kanalizacyjna, to zasadą jest podłączenie nieruchomości do takiej sieci chyba, że nieruchomość jest już wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków lub gestor stwierdzi brak możliwości jej podłączenia. Zdaniem urzędnika taki wniosek wynikał z przepisów prawa budowlanego oraz z uchwały Rady Miejskiej w Sieradzu w sprawie przyjęcia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.
Wojewoda dodał, że skoro na terenie objętym wnioskiem istnieje sieć kanalizacyjna, to właściciel nieruchomości ma w takiej sytuacji obowiązek wykonania przyłącza, jeśli nie zachodzą okoliczności uniemożliwiające takie działanie.