Przedszkole za złotówkę bez ograniczeń

Rada gminy nie może w uchwale w sprawie opłat za zajęcia ponadprogramowe świadczone przez jej przedszkole wymienić świadczeń, które są realizowane w ramach opłaty 1 zł za godzinę zajęć.

Publikacja: 08.09.2014 14:28

Przedszkole za złotówkę bez ograniczeń

Foto: www.sxc.hu

Rada miejska w Pakości podjęła uchwałę w sprawie określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania w przedszkolach publicznych prowadzonych przez gminę. W § 2 ust. 5 tej uchwały zamieszczone zostało enumeratywne wyliczenie zajęć ponadprogramowych świadczonych przez przedszkola w ramach opłaty ustawowej wynoszącej 1 złoty za godzinę.

Nieważność tego przepisu uchwały rady miejskiej w Pakości stwierdził wojewoda kujawsko-pomorski (rozstrzygnięcie nadzorcze nr 60/2014).

- Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej należy do zadań własnych gminy – mówi Ewa Mes, wojewoda kujawsko - pomorski. - Zadania te obejmują również zakładanie i prowadzenie publicznych przedszkoli, w tym z oddziałami integracyjnymi, przedszkoli specjalnych oraz innych form wychowania przedszkolnego – wyjaśnia.

Jak natomiast wynika z art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie oświaty przedszkole publiczne zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez organ prowadzący, nie krótszym niż 5 godzin dziennie. Za korzystanie z wychowania przedszkolnego w czasie przekraczającym wymiar 5 godzin w ciągu dnia pobierana jest oplata w wysokości określonej przez radę gminy.

- Zgodnie jednak z art. 14 ust. 5a ustawy o systemie oświaty, dodanym do jej przepisów nowelizacja z 13 czerwca 2013 r., opłata ta nie może być wyższa niż 1 zł za godzinę zajęć – wyjaśnia Ewa Mes. – Głównym celem tej nowelizacji było zaś zniesienie barier w upowszechnianiu wychowania przedszkolnego i zagwarantowanie każdemu dziecku uczęszczającemu do przedszkola dostępu do zajęć przez nie oferowanych, bez względu na status materialny rodziny – tłumaczy wojewoda.

Zauważyć należy, że w każdym przedszkolu realizowany jest obowiązkowo program wychowania przedszkolnego, który uwzględnia podstawę programową wychowania przedszkolnego określoną w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 27 sierpnia 2012 r. (DzU z 2012 r. poz. 977). Jednocześnie rozporządzenie MEN z 21 czerwca 2012 r. w

Powtórzenie w uchwale rady gminy regulacji ustawowych bądź ich modyfikacja jest niezgodne z zasadami legislacji

sprawie dopuszczenia do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczenia do użytku szkolnego podręczników (DzU z 2012 r., poz. 752) wskazuje, że program wychowania przedszkolnego może być dopuszczony przez dyrektora do użytku w danym przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego, jeżeli stanowi opis sposobu realizacji celów kształcenia i zadań ustalonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego lub zadań, które mogą być realizowane w ramach zajęć dodatkowych, określonych w przepisach w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola. Statut przedszkola publicznego powinien zatem określać, między innymi, organizację zajęć dodatkowych. Zajęcia te powinny być realizowane z uwzględnieniem potrzeb i możliwości rozwoju dzieci i być dostępne dla każde go dziecka uczęszczającego do danego przedszkola.

- Z powyższych przepisów wynika, że wszystkie zajęcia organizowane w przedszkolu, w tym zajęcia dodatkowe, są realizowanie w ramach zadań statutowych przedszkola – wyjaśnia Ewa Mes. – Tym samym wyliczenie, w uchwale w sprawie określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania w przedszkolach publicznych prowadzonych przez gminę, świadczeń przysługujących w zamian za uiszczoną opłatę nie znajduje uzasadnienia w obowiązujących regulacjach prawnych – podkreśla wojewoda kujawsko – pomorski.

Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego