Rada Gminy Srokowo przyjęła regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów mieszkających na terenie gminy. W jednym z punktów zapisała, że „w szczególnych wypadkach, gdy sytuacja dochodowa rodziny uległa pogorszeniu (np. na skutek śmierci lub kalectwa członka rodziny) stypendium szkolne ustala się na nowych warunkach dochodowych rodziny, począwszy od miesiąca, w którym złożono nowy wniosek, bez wyrównywania".
Między innymi z tego powodu uchwałę unieważnił wojewoda warmińsko-mazurski. Jego zdaniem rada stworzyła możliwość ustalenia nowej wysokości stypendium szkolnego w wyniku zdarzenia losowego dla uczniów, którym przysługuje stypendium szkolne, co jest sprzeczne z ustawą o systemie oświaty.
Art. 90e ust. 1 i 2 ustawy wyraźnie wskazuje, że uczniowi w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego może być przyznany zasiłek szkolny. Ponadto w ust. 2 art. 90e ustawodawca zaznacza, że zasiłek szkolny może być przyznany niezależnie od stypendium szkolnego.
Rada nie może więc określić w regulaminie, że w razie zdarzenia losowego wysokość przyznanego stypendium szkolnego może zostać zmieniona, bo przepisy rangi ustawowej przewidują przyznanie w takich sytuacjach oprócz stypendium szkolnego również zasiłku szkolnego – orzekł organ nadzoru.