Jedna z najbardziej istotnych w sprawie VAT uchwał, jaka w ostatnich latach została podjęta, to uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego w poszerzonym składzie siedmiu sędziów z 24 października 2011 r. sygn. akt I FPS 9/10. Dotyczy ona całkowitego, tj. 100-proc. prawa do odliczenia tego podatku w odniesieniu do zakupów związanych z czynnościami mieszanymi podatnika, tj. jednocześnie objętymi i nie objętymi systemem podatku VAT. Czyli w odniesieniu do gminy będzie to oznaczało, że przysługuje jej odliczenie całkowite od wydatków związanych jednocześnie z jej działalnością publiczną (statutową) oraz działalnością gospodarczą (np. najmem lub dzierżawą). Dla przykładu: może to dotyczyć VAT naliczonego od kosztów utrzymania targowiska czy kosztów utrzymania świetlicy wiejskiej.
Zmiana stanowiska
Jednak zdaniem ministra finansów w roku 2015 gminy nie powinny już uwzględniać w swoich rozliczeniach VAT tej uchwały. W ogóle nie powinny jej stosować.
Fiskus wypowiada się w ten sposób już od dobrych kilku miesięcy, chociaż wcześniej, czyli przez kilka lat po wydaniu tej uchwały, uznawał, iż w ww. sytuacji dopuszczalne i możliwe jest odliczenie całkowite, tj. 100 proc.
Zmianę stanowiska fiskusa można zaobserwować nie tylko w aktualnie wydawanych dziesiątkach interpretacji indywidualnych, ale także w odpowiedzi z 31 marca 2015 r. na interpelację poselską nr 31682 odnoszącej się do tego tematu.
Fiskus stwierdza bowiem w tych interpretacjach oraz w piśmie do posła, iż obecnie gminy powinny postępować całkowicie odmiennie, niż to przyjął NSA w ww. uchwale. A mianowicie w rozliczeniach VAT powinny uwzględniać brak prawa do odliczenia podatku w odniesieniu do czynności nieobjętych systemem tego podatku. I to już teraz, a nie dopiero od 1 stycznia 2016 r., gdy zostaną wprowadzone w tym celu nowe przepisy nt. sposobu obliczania prewspółczynników VAT. Przepisy te wprowadzane właśnie od 1 stycznia 2016 r. dotyczące częściowego odliczenia VAT od działalności mieszanej (publicznej plus gospodarczej), to art. 86 ust. 2 – 2h dodany do ustawy VAT jej nowelizacją, a mianowicie ustawą z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych (DzU z 4 maja 2015 r., poz. 605).