Nie znając regulaminu zfśs w tej jednostce budżetowej, trudno odpowiedzieć na pytanie czytelnika. Odpowiednie klauzule powinien zawierać dział dotyczący przeznaczenia środków zfśs (dofinansowanie wypoczynku) oraz dział określający osoby uprawnione do korzystania z zfśs w tej jednostce. Takie przykładowe postanowienie może brzmieć: „Ze świadczeń funduszu mają prawo korzystać: pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w ..., niezależnie od rodzaju umowy o pracę oraz od wymiaru czasu pracy”. Jeżeli z regulaminu zfśs w tej jednostce wynika, że pracownik cywilny jest uprawniony do korzystania ze środków zfśs, to nie trzeba specjalnie dla niego tworzyć regulaminu. Wolno wypłacić mu tzw. dopłatę do wypoczynku tylko na podstawie jego wniosku do kierownika jednostki.
Zasady tworzenia i funkcjonowania funduszu socjalnego w zakładzie pracy są w ustawie z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej ustawa o zfśs). Ale w jednostkach budżetowych podległych ministrowi spraw wewnętrznych i administracji zfśs tworzy się na zasadach szczególnych, na podstawie odrębnych przepisów. I tylko w sprawach w nich nieuregulowanych stosuje się ustawę o zfśs. Odrębne zasady dotyczą zwłaszcza sposobu tworzenia funduszu i wysokości odpisów podstawowych oraz zwiększeń dla emerytów i rencistów oraz osób niepełnosprawnych.
Wobec pracowników cywilnych zatrudnionych w jednostkach i zakładach budżetowych oraz gospodarstwach pomocniczych, które podlegają MSWiA, trzeba stosować rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych z 11 kwietnia 1995 r. w sprawie sposobu tworzenia i gromadzenia środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dla pracowników zatrudnionych w jednostkach sfery budżetowej podległych ministrowi spraw wewnętrznych i administracji oraz wysokości odpisu na ten fundusz (dalej rozporządzenie). Nie odnosi się go do pracowników będących funkcjonariuszami lub żołnierzami zawodowymi.
Odpisy na zfśs dla pracowników cywilnych MSWiA nalicza się więc na zasadach ogólnych, określonych w art. 5 ustawy o zfśs (§ 2 ust. 1 rozporządzenia). Odrębne reguły dotyczą sposobu naliczania odpisów na nauczycieli zatrudnionych w szkołach nadzorowanych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Autorka jest radcą prawnym