[b]Moim zdaniem trzynastkę należy uiścić, choć są zwolennicy przeciwnego stanowiska.[/b] Nie ma bowiem jednolitej wykładni w sprawie wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego, czyli tzw. trzynastki, nauczycielowi zatrudnionemu na zastępstwo, który nie przepracował wymaganych sześciu miesięcy.
Jedni uważają, że w takiej sytuacji trzynastka przysługuje, ponieważ nie stosujemy tu art. 2 ust. 3 pkt 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=75875]ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (DzU nr 160, poz. 1080 ze zm.)[/link]. Przepis ten przewiduje, że przepracowanie sześciu miesięcy nie jest wymagane w razie nawiązania stosunku pracy z nauczycielem w trakcie roku zgodnie z organizacją pracy szkoły.
Zatrudnienie na umowę na zastępstwo nie jest zatrudnieniem zgodnym z organizacją szkoły – można usłyszeć argument na rzecz niewypłacania trzynastki. Tylko że ustawa nie definiuje tego pojęcia, a art. 10 ust. 7 Karty nauczyciela przewiduje wprost możliwość przyjęcia pedagoga w trakcie roku w razie zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego. Stąd trzeba sięgnąć do [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=161808]rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (DzU nr 61, poz. 624 ze zm.)[/link]. Według jego załączników szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji szkoły opracowany przez jej dyrektora i zatwierdzony przez organ prowadzący. To z niego ma wynikać liczba:
- pracowników szkoły, w tym zajmujących stanowiska kierownicze,
- godzin zajęć edukacyjnych finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący,