Jak wynika z treści art. 4 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=368141]ustawy z 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 176, poz. 1191)[/link], za wybranego na wójta uważa się tego kandydata, który w głosowaniu otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żaden z kandydatów takiego wyniku nie osiągnął, w terminie 14 dni od dnia pierwszego głosowania przeprowadza się głosowanie ponowne.
Prawo startu w drugiej turze wyborów przysługuje jedynie dwóm kandydatom, którzy w pierwszym głosowaniu uzyskali największą liczbę ważnie oddanych głosów. Oznacza to, że pozostali odpadają.
Czasem zdarza się tak, że dwóch lub więcej kandydatów otrzyma tę samą liczbę głosów. Nie oznacza to jednak, że obydwaj przechodzą do drugiej tury. Jak wynika bowiem z treści art. 4 ust. 3 ustawy o bezpośrednim wyborze (...), w takiej sytuacji o dopuszczeniu kandydata do wyborów w ponownym głosowaniu rozstrzyga większa liczba obwodów głosowania, w której jeden z nich otrzymał większą liczbę głosów.
Jeżeli i to kryterium nie pozwala na wyłonienie tej dwójki, spośród której wyborcy wyłonią wójta, gminna komisja wyborcza przeprowadza losowanie, i to ono rozstrzyga o tym, który z kandydatów przejdzie do drugiej tury.
[srodtytul]Wymiana kandydatów[/srodtytul]