Kiedy „nie" piszemy osobno
• Chciałabym dowiedzieć się o pisownię „nie" (razem czy osobno) w następujących zdaniach: Przedsiębiorca nie będący osobą fizyczną podejmuje działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców; Osoba prawna i jednostka organizacyjna nie będąca osobą.
Cząstkę „nie" z imiesłowami czasownikowymi piszemy łącznie, w tych przypadkach zatem: niebędący, niebędąca. Tak samo napiszemy: nierokujący, niewchodząca, nienawiązujący. Czasami dopuszczalne jest jednak stosowanie pisowni rozdzielnej, np. nie leżący, ale siedzący. Warto jednak dodać, że internetowa wersja „Słownika ortograficznego" PWN – na bieżąco uaktualniana – wszystkie zaprzeczone imiesłowy przymiotnikowe podaje w pisowni łącznej.
Zbędne dwuznaczności
• Czy w dokumencie urzędowym prawidłowy jest zapis „miesiąc styczeń"? Według mnie wiadomo, że grudzień czy styczeń są miesiącami, więc bez sensu jest pisanie, że coś wydarzy się w miesiącu styczniu.
Zgadza się. Nazw miesięcy zarówno w tekstach urzędowych, jak i w innego rodzaju tekstach, nie powinno się poprzedzać wyrazem „miesiąc". Jest to zbyteczne, ponieważ nie są one dwuznaczne. Tak samo nie należy pisać, że coś wydarzyło się dnia np. 1 sierpnia, wystarczy po prostu 1 sierpnia.
Posiadać i mieć
• Moje pytanie dotyczy zwrotów „mieć" i „posiadać". Zauważyłam, że „posiadać" używane jest nagminnie w pismach urzędowych, wtedy wydają się one bardziej mądre, profesjonalne. Ja również go używam, aby nie wyłamywać się z panującego trendu.