Rada Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej w P. o udostępnienie informacji zawierającej mnożnik kwoty bazowej oraz wysokość pozostałych składników wynagrodzeń (tj. dodatek zadaniowy, dodatek za wieloletnią pracę w służbie cywilnej, dodatek służby cywilnej z tytułu posiadanego stopnia służbowego) zastępcy dyrektora tej izby.
Wniosek Sekcji Krajowej spotkał się, jednak z odmową. Dyrektor Izby Skarbowej wskazał, że żądane informacje należą do sfery dóbr osobistych podlegających ochronie, a ich ujawnienie naruszałoby przepisy Kodeksu cywilnego. Dodatkowo, w opinii Dyrektora, informacje te zaliczane są do danych osobowych, chronionych ustawą.
Dyrektor wyjaśnił, że udostępnienie mnożnika kwoty bazowej oraz wysokości pozostałych składników wynagrodzenia możliwe jest dopiero po uzyskaniu zgody osoby, której wniosek dotyczy.
W podsumowaniu, Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził, iż nie widzi podstaw do przyznania prymatu informacji publicznej ponad ochronę danych osobistych, w przypadku, gdy obydwie te wartości chronione są w równej mierze przez Konstytucję.
Odmowną decyzję podtrzymał Minister Finansów, który zwrócił uwagę, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa wszyscy członkowie korpusu służby cywilnej zobowiązani są do składania corocznych oświadczeń o stanie majątkowym zawierających m.in. informację o uzyskanych dochodach. Jednakże, w przeciwieństwie do innych oświadczeń (np. posła, senatora czy radnych), oświadczenia członków korpusu służby cywilnej – pracowników izb skarbowych i urzędów skarbowych nie są jawne i podlegają ochronie jak dokumenty opatrzone klauzulą „zastrzeżone". – Przyjęcie powyższej zasady prowadzi do wniosku, że informacje o dochodach pracowników izb skarbowych, w tym również zastępcy dyrektora podlegają ochronie i mogą być udostępnione tylko ustawowo upoważnionym do tego organom – wyjaśnił Minister Finansów.