Każda jednostka państwowa ma dbać o jej interesy

Obowiązkowe uczestnictwo Prokuratorii Generalnej w procesie nie zwalnia jednostki państwowej (Skarbu Państwa), której sprawa dotyczy, z obowiązku zapobiegliwości.

Publikacja: 29.06.2015 16:40

Każda jednostka państwowa ma dbać o jej interesy

Foto: www.sxc.hu

Najnowszy wyrok Sąd Najwyższego jest tym bardziej istotny, że właśnie rząd przyjął projekt noweli, która pozwala Prokuratorii Generalnej (Prokuratoria) przekazywać urzędom związane z ich działaniem sprawy o wartości sporu do 300 tys. zł. Na te państwowe jednostki spadnie zatem więcej obowiązków.

Skutki nieobecności Prokuratorii dały o sobie znać w sprawie, w której spółka leasingowa pozywała 12 wierzycieli, domagając się zwolnienia spod egzekucji koparko-ładowarki, ponieważ była własnością firmy leasingowej, a nie dłużnika.

Jednym z tych wierzycieli był Skarb Państwa-Gospodarstwo Pomocnicze Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy, i to na jego adres Sąd Okręgowy wysłał pozew. Gospodarstwo Pomocnicze nie podjęło obrony swoich interesów ani nie poinformowało o sprawie Prokuratorii, ale SO też jej nie powiadomił, choć miał taki obowiązek. SO uwzględnił więc pozew i wyłączył koparkę spod zajęcia, a sąd apelacyjny, przed którym radca Prokuratorii już wystąpił, werdykt utrzymał.

Przed Sądem Najwyższym Prokuratoria zarzuciła nieważność postępowania, poczynając od SO. Jej pełnomocnik mec. Ksawery Garapich wskazywał, że już przed SO pozwany nie miał reprezentacji, więc wyrok był wadliwy, co utrudniło jego zwalczanie w drugiej instancji.

Sąd Najwyższy nie podzielił tego zarzutu.

– Owszem, sąd popełnił błąd, nie zawiadamiając Prokuratorii, ale Gospodarstwo Pomocnicze wiedziało o sprawie i nie podjęło żadnych działań. Skarb Państwa nie został pozbawiony prawa obrony, ale przez bierne zachowanie Gospodarstwa sam się go pozbawił – wskazał w uzasadnieniu wyroku sędzia SN Henryk Pietrzkowski. – W procesie cywilnym strony mają obowiązek współdziałania z sądem. Za ewidentne zaniedbania procesowe nie można obwiniać sądów.

– Radcy zatrudnieni w jednostkach Skarbu Państwa często zapominają o istnieniu Prokuratorii i sami wnoszą pozwy do sądów okręgowych – wskazuje dr Marcin Dziurda, były prezes Prokuratorii Generalnej. – To dziwne, bo Prokuratoria działa już blisko dziesięć lat. Paradoksalnie najmniej problemów tego rodzaju jest ze sprawami przekazanymi przez Prokuratorię właściwym jednostkom Skarbu Państwa. Przepisy precyzują, że sąd musi być poinformowany o takim przekazaniu, a skoro sprawa dalej toczy się już bez udziału Prokuratorii, nie budzi wątpliwości, że doręczenia pism dla Skarbu Państwa powinny być w takiej sytuacji dokonywane do właściwej jednostki.

sygnatura akt: II CSK 506/14

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem