Policjant, który cztery lata temu zwolnił się ze służby na własną prośbę, został do niej ponownie przyjęty i mianowany policjantem w służbie przygotowawczej. Odwołał się od tego rozkazu personalnego, wnosząc o zwolnienie z tej służby i przejście do służby stałej. Jako uzasadnienie podał, że kilka lat temu, gdy był przyjmowany do policji po raz pierwszy, ukończył kurs podstawowy oraz złożył egzamin na podoficera policji. Jego odwołanie nie odniosło jednak skutku. Czy w takiej sytuacji policjant automatycznie powinien być mianowany na stałe?
Nie.
Decyzja w tej sprawie należy do przełożonych funkcjonariusza, którzy muszą zdecydować, czy skrócenie służby przygotowawczej w jego przypadku będzie zasadne. Zwolnienie go z odbycia służby przygotowawczej, zważywszy na fakt, że wystąpił o to już po wydaniu rozkazu personalnego o mianowanie go w tej służbie, jest bowiem niemożliwe. Podejmując decyzję, przełożeni muszą ocenić wszystkie okoliczności sprawy. Nie tylko posiadane przez policjanta kwalifikacje zawodowe, ale też np. długość przerwy, jaką miał w pełnieniu służby, a nawet okoliczności związane z jego wcześniejszym zwolnieniem. Na przykład w sprawie, która zakończyła się 8 lutego 2007 r. wyrokiem WSA w Krakowie (III SA/Kr 328/06), swoją odmowę zwolnienia ze służby przygotowawczej byłego policjanta przyjmowanego ponownie do służby organ uzasadnił tym, że wcześniejsze odejście funkcjonariusza do cywila pozwoliło mu uniknąć postępowania dyscyplinarnego.
W sytuacji opisanej w pytaniu konieczność ponownego odbycia szkolenia podstawowego przez wracającego do służby po czteroletniej przerwie byłego policjanta wynika także z § 10 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 19 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania szkoleń zawodowych oraz doskonalenia zawodowego w policji (DzU nr 126, poz. 877 ze zm.). Zgodnie z nim zasady, że bezpośrednio po przyjęciu do służby policjanta kieruje się na szkolenie podstawowe, nie stosuje się tylko do funkcjonariusza przyjętego do służby przed upływem trzech lat od dnia zwolnienia go ze służby w policji, jeżeli podczas jej pełnienia uzyskał kwalifikacje zawodowe podstawowe.
podstawa prawna: art. 29 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 355 ze zm.)