Cashless to nie tylko wygoda dla konsumenta, ale także realne korzyści dla gospodarki. Wg NBP, koszty obsługi płatności gotówkowych wynoszą ponad 20 mld zł rocznie. To koszt, jaki ciąży na gospodarce w wyniku tego, że pieniądz papierowy trzeba drukować, liczyć, ochraniać, transportować. To wiele czynności, których nie da się uniknąć i które można tylko w niewielkim stopniu zautomatyzować. Według badań Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych wzrost liczby transakcji bezgotówkowych przekłada się na wzrost inwestycji i konsumpcji a przez to na wzrost PKB. Na koniec transakcje bezgotówkowe są transparentne. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego i OECD ich szerokie zastosowanie zmniejsza ryzyko nieuczciwej konkurencji oraz utrudnia przestępcom pranie brudnych pieniędzy.
Jak inne kraje wspierają politykę bezgotówkową?
Korzyści gospodarcze płynące z popularyzacji płatności bezgotówkowych sprawiają, ze wiele państw decyduje się na ich aktywną promocję. W tym kierunku idą zarówno azjatyckie tygrysy, Japonia i Korea Południowa, gdzie priorytetem jest zwiększenie produktywności firm, jak również kraje Ameryki Łacińskiej, np. Meksyk, Argentyna i Urugwaj, którym rozliczenia bezgotówkowe ułatwiają walka z przestępczością, w tym podatkową. Często decydują się na dofinasowanie kosztów instalacji terminali lub ich użytkowania. Przykładowo w Meksyku władze ustanowiły specjalny fundusz, z którego finansowane są dopłaty do terminali płatniczych zainstalowanych u właścicieli małych sklepów. W Argentynie drobni przedsiębiorcy nie ponoszą przez pierwsze 2 lata kosztów użytkowania i leasingu terminali. Takie wsparcie funkcjonuje już od wielu lat w Polsce. W ramach Programu Polska Bezgotówkowa, przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z instalacją terminala płatniczego oraz obsługą płatności bezgotówkowych przez okres 12 miesięcy. W efekcie, co drugi działający w Polsce terminal zainstalowany został dzięki wsparciu Fundacji. To ponad 430 tys. terminali u blisko 300 tys. przedsiębiorców. Inne kraje decydują się na zachęty podatkowe. Mogą być kierowane do sprzedawców albo do konsumentów, którzy mogą odliczyć od podatku część płatności, które wykonują kartą lub przelewem.
Co potencjalny użytkownik bez gotówki wiedzieć powinien?
Pierwszy projekt to podatkowa zachęta do udostępnienia klientom możliwości zapłacenia kartą. Od 2022 r., przedsiębiorcy, którzy w ostatnim roku nie przyjmowali płatności bezgotówkowych przy użyciu terminali, mogą skorzystać z nowej ulgi podatkowej. Dzięki niej wydatki za nabycie terminala płatniczego i obsługę transakcji mogą być dodatkowo odliczone od dochodu. W efekcie na każdą złotówkę wydaną na terminal, dochód firmy zmniejsza się o 2 zł. Ulga obejmuje koszty związane z obsługą transakcji płatniczych, m. in. opłaty za najem, opłaty interchange czy opłaty systemowe.