Trudna ocena charakteru
Osoba chcąca zostać urzędnikiem państwowym musi być także nieskazitelnego charakteru. Ustawa nie określa przy tym, co należy rozumieć pod tym pojęciem. Pomocne może tu być, zatem orzecznictwo, zgodnie, z którym (wyroki NSA w Warszawie z 18 czerwca 2001 r., II SA 1610/00 i z 18 listopada 1999 r., II SA 1131/99) przez nieskazitelność charakteru należy rozumieć takie cechy charakteru, jak szlachetność, prawość i uczciwość, które winny składać się na wizerunek osób wykonujących zawody zaufania publicznego.
Nie chodzi tutaj o wiedzę i profesjonalizm tych osób, ale o ich postawę etyczno-moralną. Ocenie winno podlegać postępowanie i zachowanie tych osób zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej w dłuższym okresie czasu. Istnienie przesłanki nieskazitelności charakteru należy badać, mając na uwadze opinie dotyczące całego okresu zatrudnienia osoby, ubiegającej się o powołanie na dane stanowisko.
Warto podkreślić, iż kandydat do służby cywilnej zamiast nieskazitelnym charakterem legitymować musi się nieposzlakowaną opinią >patrz ramka. Obu tych pojęć nie można przy tym uznać za tożsame. Jak podkreśla E. Plesnarowicz-Durska (Ustawa o pracownikach urzędów państwowych – komentarz Lex on line) w przypadku nieposzkalowanej opinii mamy, bowiem do czynienia z odwołaniem się do zewnętrznych ocen i sądów o danej osobie opartych na obserwacji jej dotychczasowych zachowań. Nieposzkalowana opinia nawiązuje do braku negatywnych osądów, przede wszystkim moralnej etycznej natury, ze strony innych osób, grup społecznych, środowisk (por. J. Jagielski, K. Raczka Komentarz do ustawy o służbie cywilnej Warszawa 2010 r.). Nieskazitelny charakter z kolei wskazuje na utrwalony stan pozytywnych cech określonej osoby, potwierdzonych obserwacją jej indywidualnych postaw i zachowań. Dlatego, wymóg posiadania nieskazitelnego charakteru jest wymogiem dalej idącym niż wymóg posiadania nieposzkalowanej opinii. Co więcej, jest on trudny do weryfikacji.
W piśmiennictwie podkreśla się, że ocenny charakter tego kryterium i jego nieostrość powodować może niebezpieczeństwo traktowania go czysto formalnie i nieprzywiązywania do niego wagi, albo (przy złej woli) wykorzystywania go przeciwko kandydatowi ubiegającemu się o status urzędnika państwowego. W związku z tym postuluje się wykreślenie warunku posiadania nieskazitelnego charakteru z art. 3 uopup, i zastąpienia go skodyfikowanymi zasadami etyki zawodowej tak jak to jest w służbie cywilnej >patrz zarządzenie nr 70 Prezesa RM z 6 października 2011 r. w sprawie wytycznych w zakresie przestrzegania zasad służby cywilnej oraz w sprawie zasad etyki korpusu służby cywilnej – MP, nr 93, poz. 953.
Odpowiednie przygotowane merytoryczne
Aby objąć określone stanowisko urzędnik państwowy musi jeszcze posiadać odpowiednie wykształcenie i odbyć aplikację administracyjną. Wymogi kwalifikacyjne urzędników szczegółowo reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 2 lutego 2010 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek (DzU nr 27, poz. 134 ze zm.).
Zasady odbywania aplikacji administracyjnej określa natomiast ustawa pragmatyczna tej grupy urzędników oraz rozporządzenie Rady Ministrów z 8 listopada 1982 r. w sprawie aplikacji administracyjnej oraz ocen kwalifikacyjnych urzędników państwowych (DzU nr 39, poz. 258). Jej celem jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie pracownika podejmującego po raz pierwszy pracę w urzędzie państwowym do należytego wykonywania obowiązków urzędnika państwowego. Co do zasady trwa dwanaście miesięcy i kończy się oceną kwalifikacyjną. Tylko aplikant, który otrzymał pozytywną ocenę kwalifikacyjną, może być zatrudniony na stanowisku, do którego został przygotowany w toku aplikacji.