To imienny raport miesięczny o przychodach ubezpieczonego / okresach pracy nauczycielskiej, wprowadzony od 1 stycznia 2019 r. Ma on za zadanie uzupełnić dane, jakie płatnik wykazuje w innych imiennych raportach miesięcznych, aby ZUS miał pełny obraz sytuacji przy przyznawaniu uprawnień do emerytury lub renty. Są to informacje o składnikach wynagrodzenia niezbędnych do wyliczenia lub przeliczenia świadczenia. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami, podstawę wymiaru świadczenia, przy ustalaniu łącznej kwoty przychodu za poszczególne lata kalendarzowe, dany przychód doliczany jest do roku, za który był należny.
Czytaj też: Zmiany w rozliczeniach z ZUS w programie Płatnik i aplikacji ePłatnik od 2019 r.
Tylko w razie potrzeby
Raportu ZUS RPA nie trzeba jednak składać za każdy miesiąc, ale tylko za ten, w którym:
1. płatnik wypłacił danej osobie przychód, który jej przysługiwał za lata poprzednie, stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Przykład:
Ubezpieczonemu w marcu 2019 r. została wypłacona nagroda roczna, tzw. trzynastka, przysługująca za 2018 r. Pracodawca musi za ten miesiąc dodatkowo złożyć za tę osobę raport ZUS RPA, w którym trzynastkę wykaże w bloku III.B.