Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) po raz drugi negatywnie zaopiniowała rządowy projekt nowelizacji ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym, który dostosowuje przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 lipca 2012 r. (sygn. P 59/11). Zakwestionował on utratę prawa do trzynastki wskutek przebywania na urlopie macierzyńskim.
Ryszard Grobelny, prezydent Poznania, przekonywał, że nowelizacja ustawy nakłada na samorządy nowe zadanie, a projekt nie wskazuje źródeł jego finansowania.
– W razie przyjęcia omawianej ustawy będziemy musieli wypłacać trzynastą pensję m.in. kobietom, które obecnie nie mają do niej prawa, bo były na macierzyńskim – mówi Grobelny.
Rządowe Centrum Legislacji, które jest autorem projektu, wyliczyło jedynie, że w sumie administrację państwową i samorządową zmiany przepisów mogą kosztować ok. 100 mln zł.
Gminy zapowiadają, że pójdą do sądu
Mariusz Poznański, współprzewodniczący KWRiST, ostrzegł, że jeśli rząd nie zapewni środków na dodatkowe świadczenia, samorządy nie zawahają się skierować spraw na drogę sądową.