Rozkład ryzyka
Zgodnie z art. 1 ust. 3 u.k.r.u. płatność koncesjodawcy na rzecz koncesjonariusza nie może prowadzić do odzyskania całości związanych z wykonywaniem koncesji nakładów poniesionych przez koncesjonariusza. U.k.r.u. nie definiuje nakładów. Można jednak przyjąć, że są to: określona suma pieniędzy, koszty, praca poniesiona przez koncesjonariusza w celu realizacji przedmiotu koncesji.
Odzyskanie wartości nakładów, przynajmniej w części musi obciążać koncesjonariusza. Musi być on ekonomicznie zaangażowany w wykonanie umowy koncesji, gdyż zgodnie z art. 1 ust. 3 u.k.r.u. – ponosi w zasadniczej części ryzyko ekonomiczne wykonywania koncesji. To oznacza, że jeżeli płatność określona w umowie o koncesji w całości pokryje nakłady (inwestycyjne i eksploatacyjne w przypadku koncesji budowlanej lub tylko eksploatacyjne w przypadku koncesji na usługi) lub przekroczy je, wówczas nie zostaną spełnione przesłanki związane z koncesją.
Jeśli natomiast otrzymywane wynagrodzenie w ramach prawa do eksploatacji obiektu budowlanego lub prawa do wykonywania usług będzie niepewne i obarczone ryzykiem gospodarczym (np. wysokość popytu), wówczas spełnione zostaną warunki koncesji. Ryzyko ekonomiczne wyraźnie oddziela koncesję od zamówienia publicznego, w którym ryzyko eksploatacyjne ponosi zamawiający.
Ponoszenie przez koncesjonariusza ryzyka ekonomicznego oznacza również, że to koncesjonariusz, co do zasady, musi dbać o zapewnienie jak największej liczby użytkowników przedmiotu koncesji, tj. o dostępność, użyteczność. Uzyskiwanie pożytków z przedmiotu koncesji obarczone jest ryzykiem zależnym od wielu zmiennych, np. ilość, jakość, wahania popytu.
Umowa koncesji musi zawierać dokładne wskazanie i podział ryzyka między koncesjodawcę a koncesjonariusza związanego z wykonywaniem przedmiotu koncesji (art. 22 ust. 1 pkt 6 u.k.r.u).