Tak. Zgodnie z art. 36 ustawy o służbie cywilnej osoby podejmujące po raz pierwszy pracę w tej służbie odbywają służbę przygotowawczą. Ma ona na celu teoretyczne i praktyczne przygotowanie ich do należytego wykonywania obowiązków służbowych. Ustawa zwalnia z obowiązku odbycia tej służby tylko absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej oraz pracowników służby cywilnej zatrudnionych na wyższych stanowiskach w sc. Takimi stanowiskami są m.in. stanowiska dyrektora generalnego urzędu, kierującego departamentem lub komórką równorzędną w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, urzędzie ministra, urzędzie obsługującym przewodniczącego komitetu wchodzącego w skład Rady Ministrów, urzędzie centralnego organu administracji rządowej oraz kierującego wydziałem lub komórką równorzędną w urzędzie wojewódzkim, a także zastępcy tych osób. Wyłączenia dotyczą więc niewielkiej liczby osób.
Ponadto ustawa o sc pozwala dyrektorowi generalnemu na podejmowanie indywidualnych decyzji o zwolnieniu z odbycia tej służby w stosunku do osób, których wiedza lub umiejętności umożliwiają należyte wykonywanie obowiązków służbowych. Pod warunkiem że wniosek w tej sprawie złoży kierujący komórką organizacyjną, w której pracownik jest zatrudniony. Obowiązek odbycia służby przygotowawczej nie zależy, zatem od rodzaju umowy, na jakiej zatrudniony jest członek korpusu sc. Zgodnie z ustawą służba taka powinna trwać nie dłużej niż cztery miesiące i kończy się nie później niż z upływem ośmiu miesięcy od podjęcia pracy przez pracownika. Jej zakres oraz faktyczny okres jej trwania określa dyrektor generalny urzędu na podstawie opinii osoby kierującej komórką organizacyjną, w której pracownik jest zatrudniony. Opinia dotyczy poziomu przygotowania pracownika do wykonywania obowiązków wynikających z opisu zajmowanego stanowiska pracy. Wydaje się zatem, że tylko w przypadku osób zatrudnionych na bardzo krótkie umowy na zastępstwo obowiązek odbycia służby przygotowawczej może być trudny do zrealizowania.
podstawa prawna:art. 28, art. 36, art. 37 ust. 2, art. 38 ust. 2, art. 52, art. 60 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 1111 ze zm.)