Reklama
Rozwiń

Papierowe ustępstwa PiS - plany dot. złagodzenia reformy sądownictwa komentuje Tomasz Pietryga

Pomysły PiS na złagodzenie niektórych reform przeprowadzonych w sądach mają służyć kontrolowaniu sporu o praworządność toczonego od dwóch lat z Brukselą. Prawo i Sprawiedliwość, najpierw przedstawiając w Brukseli białą księgę, a teraz zapowiadając projekty łagodzące reformy, chce stworzyć Mateuszowi Morawieckiemu przestrzeń do swobodniejszego działania na arenie unijnej. I jest to dobrze przemyślane, sygnał o skłonności do kompromisu wypuszczono w czasie trwania wizyty premiera w Belgii.

Aktualizacja: 23.03.2018 11:08 Publikacja: 22.03.2018 13:30

Papierowe ustępstwa PiS - plany dot. złagodzenia reformy sądownictwa komentuje Tomasz Pietryga

Foto: Fotolia

Rząd zaproponował trzy propozycje zmian w obszarach krytykowanych przez Komisję Europejską. Żadna z nich nawet w najmniejszym stopniu nie przyczynia się do cofnięcia skutków już wprowadzonych reform: w sądach powszechnych, KRS i Sądzie Najwyższym. Ich podstawowym założeniem była wymiana kadr, czyli sędziowskich elit.

Propozycje są sprytne. Bruksela chciała, aby minister sprawiedliwości, odwołując prezesów sądów, musiał się konsultować ze środowiskiem sędziowskim. PiS zaproponował dwustopniową procedurę, która sprowadza się do tego, że bez opinii kolegium sądu i KRS minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa sądu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono