Dopiero od 1 stycznia 2019 r. system losowania składów orzekających będzie stosowany do wyznaczania we wszystkich sprawach pozostałych (poza referentem) członków składu sądu, będących sędziami, w tym także sędziów dodatkowych. Powód? System (SLPS) nie poradzi sobie z losowaniem.
Czytaj także: Będą zmiany w losowaniu składów orzekających w sądach
Minister sprawiedliwości zmienia więc regulamin urzędowania sądów powszechnych. Trafił on właśnie do Rządowego Centrum Legislacji.
Regulamin ten dotyczy losowania składów orzekających do konkretnych spraw. Sprawy, w których sąd orzeka jednoosobowo, są losowane (w systemie losowego przydziału spraw) od 1 stycznia 2018 r. Od 2 kwietnia miał przyjść czas na sądy odwoławcze – losowanie referentów apelacji i zażaleń oraz wyznaczanie pozostałych członków składu, w tym sędziów i ławników dodatkowych. Sędziowie referenci poczekają jednak do 1 stycznia 2019 r., tak jak wszyscy pozostali. Jak działa system?
Każdego dnia wpływające sprawy są wprowadzane do systemu. Po zamknięciu sądów, o tej samej porze w całym kraju, SLPS zajmuje się kolejno każdym wydziałem w 374 sądach w Polsce i przydziela sprawy. Operacja trwa kilka sekund. Losowania nie można przyspieszyć ani opóźnić. Następnego dnia wynik w postaci raportu o przydzieleniu sędziego do danej sprawy zostaje wydrukowany i włożony do akt.