W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt prowadzących do tego przepisów. Weryfikacja spełnienia warunku obywatelstwa dotyczyć będzie chwili dokonywania wyboru wolnego stanowiska asesorskiego przez aplikantów, którzy zdali egzamin sędziowski lub prokuratorski. Osoby niespełniające tego warunku nie zostaną dopuszczone do wyboru na te stanowiska.
Zmiana w prawie o ustroju sądów powszechnych przewiduje wprowadzenie podstawy żądania od aplikanta zwrotu stypendium, jeśli nie można mianować go na stanowisko asesora, bo nie spełnił warunku posiadania wyłącznie obywatelstwa polskiego.
Przewiduje się wprowadzenie regulacji przejściowej dotyczącej sytuacji prawnej aplikantów, którzy rozpoczęli odbywanie aplikacji przed wejściem w życie projektowanej ustawy. I tak, wyłącza się stosowanie do nich przepisów wykluczających możliwość dokonania wyboru stanowisk asesorskich i przewiduje się rozwiązanie zbliżone do przewidzianego w art. 117 ustawy o SN.
Aplikant aplikacji sędziowskiej będzie mógł w ciągu 14 dni od dnia przedstawienia propozycji dokonania wyboru stanowiska asesora sądowego złożyć do Krajowej Rady Sądownictwa wniosek o wyrażenie zgody na zajmowanie takiego stanowiska pomimo posiadania obywatelstwa innego państwa.
Czytaj także: