Sądy, komornicy i notariusze muszą przesłać niektóre orzeczenia i akty do urzędów skarbowych.

Chodzi m.in. o wypisy i odpisy postanowień sądowych i aktów notarialnych, które mogą rodzić obowiązek zapłaty podatku, m.in. podatku od spadków i darowizn.

Wskazano je w [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=174247]rozporządzeniu ministra sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 r. w sprawie określenia rodzajów i zakresu informacji przekazywanych organom podatkowym przez sądy, komorników sądowych i notariuszy oraz terminu, formy, z uwzględnieniem formy wypisu aktu, i sposobu ich przekazywania (DzU nr 156, poz. 1640)[/link].[b]

Teraz ich katalog zostanie poszerzony o wypisy zarejestrowanych aktów poświadczenia dziedziczenia oraz postanowień o uchyleniu takich aktów[/b]. Te pierwsze mają przesyłać do urzędów skarbowych sporządzający je notariusze, a drugie – sądy, do których kompetencji należy uchylanie takich aktów. Gotowy jest już projekt nowelizacji wskazanego rozporządzenia wprowadzającej te innowacje. Nowela wejdzie w życie z dniem ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw. Jest ona konsekwencją wprowadzenia nowego sposobu załatwiania spraw spadkowych w postaci aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzanego przez notariusza. Akt ten będzie miał taką samą moc jak postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.

Przepisy normujące tę możliwość obowiązują od października 2008 r. Jednak skorzystanie z niej zależy od powstania elektronicznego systemu informatycznego, w którym akty poświadczenia dziedziczenia muszą być rejestrowane. Ma on powstać w tym kwartale. Obowiązek stworzenia go ciąży na Krajowej Radzie Notarialnej.