Reklama
Rozwiń

MS: Komisja Europejska nie ma uprawnień do ingerowania w kwestie ustroju wymiaru sprawiedliwości

Wszczęcie przez Komisję Europejską przeciwko Polsce procedury o naruszenie unijnego prawa jest całkowicie bezpodstawne - uważa Ministerstwo Sprawiedliwości.

Aktualizacja: 30.04.2020 11:24 Publikacja: 30.04.2020 10:34

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Foto: Fotorzepa / Jakub Czermiński

mat

W środę Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszeniową wobec Polski w związku z przyjętą w grudniu tzw. ustawą kagańcową.

Komisja Europejska podnosi, że nowe przepisy podważają niezależność polskich sędziów i są sprzeczne z zasadą nadrzędności prawa UE. Co więcej, ustawa uniemożliwia polskim sądom bezpośrednie stosowanie niektórych przepisów prawa unijnego chroniących niezależność sądów oraz składanie do Trybunału Sprawiedliwości UE wniosków o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym.

Polska ma odpowiedzieć Komisji na te zarzuty w ciągu dwóch miesięcy.

Oświadczenie w tej sprawie wydało w czwartek Ministerstwo Sprawiedliwości. Podkreśla w nim, że wszczęcie przez Komisję Europejską przeciwko Polsce procedury o naruszenie unijnego prawa jest całkowicie bezpodstawne. Co więcej, Komisja Europejska nie ma uprawnień do ingerowania w kwestie ustroju wymiaru sprawiedliwości, ponieważ kształtowanie tej dziedziny prawodawstwa jest wyłączną domeną państw członkowskich Unii Europejskiej.

Resort powołuje się na niedawne orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, w których wyraźnie zostało podkreślone, że sędziowie nie mogą kwestionować statusu innych sędziów. - Stanowi to bowiem niedopuszczalną ingerencję w działania konstytucyjnych organów państwa oraz prowadzić może do anarchii i chaosu prawnego w Polsce. Sędzia nie może samowolnie stawiać się ponad władzę ustawodawczą, wykonawczą i ponad Prezydenta RP - czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem MS, stanowisko Komisji opiera się na nieprawdziwej tezie, jakoby ustawa z 20 grudnia 2019 r. ograniczała prawo sędziów do zadawania pytań prejudycjalnych w zakresie objętym prawem unijnym. - W rzeczywistości nigdzie w tej ustawie takich ograniczeń nie ma - wskazuje resort sprawiedliwości.

W oświadczeniu powołano się też niemiecki Trybunał Konstytucyjny. - Stwierdził on, że mimo funkcjonowania tego przepisu organizacja sądownictwa jest wyłączną kompetencją poszczególnych państw członkowskich. Zakres obowiązków nakładanych na państwa członkowskie w kwestiach organizacji wymiaru sprawiedliwości nie może być przy tym arbitralnie rozszerzany orzeczeniami TSUE, brak bowiem legitymacji demokratycznej do wydawania przez Trybunał Sprawiedliwości rozstrzygnięć w tej sferze - pisze MS.

- Ministerstwo Sprawiedliwości oczekuje, że Komisja Europejska przestanie nadużywać swoich uprawnień i nie będzie uzurpować sobie kompetencji, których państwo polskie jej nie przekazało. Tym bardziej, że Komisja szanuje w tym zakresie suwerenność Niemiec i innych państw członkowskich UE - kończy oświadczenie resort sprawiedliwości.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono