Zgłaszająca zastrzeżenia proceduralne „stara" część SN uważa, że przewodniczący zgromadzenia prof. Kamil Zaradkiewicz arbitralnie uznał, że doszło do wyboru komisji skrutacyjnej. Ze zgłoszonych 20 sędziów 10 wyraziło zgodę na kandydowanie, dwóch nieobecnych z powodu choroby ma się wypowiedzieć do środy. Wśród nich jest Wiesław Kozielewicz z Izby Karnej (4 wskazania) wymieniany na tzw. giełdzie jako jeden z kompromisowych kandydatów. To była jedna z przyczyn odroczenia posiedzenia do środy do 13. Drugą przyczyną, jak powiedział sędzia Zaradkiewicz, jest umożliwienie sędziom sformułowania pytań do kandydatów, jak zamierzają kierować SN.
Najwięcej zgłoszeń dostali sędziowie Małgorzata Manowska (17) z Izby Cywilnej, Tomasz Artymiuk (12) z Izby Karnej i Tomasz Demendecki (11) z Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Zgodę na kandydowanie wyrazili: Tomasz Artymiuk (12 zgłoszeń), Leszek Bosek (4), Tomasz Demendecki (11), Małgorzata Manowska (17), Joanna Misztal-Konecka (2), Piotr Prusinowski (6), Marta Romańska (9), Adam Tomczyński (1), Włodzimierz Wróbel (6) oraz Dariusz Zawistowski (6).
Zgody na kandydowanie nie wyrazili: Joanna Lemańska (1), Krzysztof Rączka (1), Krzysztof Staryk (1), Aleksander Stępkowski (3), Krzysztof Wiak (1), Paweł Wiliński (1), Kamil Zaradkiewicz (2) i Grzegorz Żmij (1).
Zgodę na kandydowanie wyraził też jeden z liderów starych sędziów, opozycji przeciwko zmianom w SN, Włodzimierz Wróbel (6 zgłoszeń) z Izby Karnej, który stwierdził: „i tak jesteśmy już poza wszelką procedurą prawną". To może świadczyć, że czas proceduralnych sporów dobiega końca, że może „starej" części SN chodzi o zamanifestowanie jakiegoś popularnego kandydata. Jednak z licznych zgłoszeń i kandydatur z ich strony to nie wynika.