Sąd Okręgowy w Płocku i podległe mu osiem sądów rejonowych, m.in. w Mławie i Ciechanowie, przechodzą pod skrzydła apelacji łódzkiej. Z kolei Sąd Okręgowy w Ostrołęce z jego pięcioma sądami rejonowymi, m.in. w Wyszkowie i Pułtusku, przechodzi do apelacji białostockiej.
W ten sposób Ministerstwo Sprawiedliwości chce odciążyć największą i najbardziej obciążoną sprawami apelację warszawską. Zostaną w niej dwa warszawskie sądy okręgowe.
Do warszawskiego SA wpływają sprawy szczególnie trudne i nietypowe, bo tu są urzędy centralne, centrale banków, siedziby największych spółek. Rozpatruje też odwołania od tak szczególnych sądów jak Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Sąd Wspólnotowych Znaków Towarowych i Wzorów Przemysłowych. W jego wydziałach cywilnych 85 proc. to sprawy o dużym ciężarze gatunkowym, a rozwody i separacje to zaledwie 15 proc. – najmniejszy odsetek w kraju.
[wyimek]Po zmianach niektórzy będą mieli dłuższą drogę do apelacji [/wyimek]
Ograniczenie jego właściwości pozwoli prezesowi SA lepiej wykonywać nadzór. A sprawuje go nie tylko nad działalnością administracyjną sądów okręgowych, ale nieraz także sądów rejonowych oraz nad działalnością notariuszy i samorządu notarialnego na swoim terenie.