Od lat wiadomo, że obecne protokoły często nie oddają rzeczywistego przebiegu rozpraw, ale kilka prób zaradzenia tej sytuacji skończyło się na planach. Od 1 lipca jest prawna możliwość wprowadzenia powszechnego nagrywania rozpraw (teraz nagrywa się czasem sprawy karne i zupełnie wyjątkowo cywilne).
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało właśnie projekt rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku z przebiegu posiedzenia jawnego. Określa ono rodzaje urządzeń służących do utrwalania dźwięku albo obrazu i dźwięku z rozprawy, sposób sporządzania zapisów oraz identyfikacji osób sporządzających zapis, wreszcie udostępniania oraz przechowywania zapisów.
Zatrzymajmy się przy nagrywaniu: ma ono zarejestrować widok ogólny sali z pozycji sędziego, z uwzględnieniem uczestników rozprawy, a jeśli pozwalają na to względy techniczne – także publiczności. Ma też rejestrować górną połowę ciała świadków, by utrwalić gesty oraz wyraz twarzy podczas zeznań.
[wyimek]Taśmy mają zastąpić w sądach papierowe protokoły[/wyimek]
Najczęściej będą to dwa urządzenia: transmitujące dźwięk z miejsca sędziego oraz obraz i dźwięk z miejsca dla świadka, ale w razie większej liczby uczestników postępowania także z innych miejsc.