Prezes sądu z konkursu, a nie ze wskazania ministra sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa będzie miała większy wpływ na wybór szefów sądów

Publikacja: 25.10.2012 08:30

Krajowa Rada Sądownictwa będzie miała większy wpływ na wybór szefów sądów

Krajowa Rada Sądownictwa będzie miała większy wpływ na wybór szefów sądów

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Dobrzyński

Po odwołaniu Ryszarda Milewskiego z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku  powrócił temat  prezesów w sądach i wpływu  ministra sprawiedliwości na wybór na to stanowisko wygodnych dla siebie ludzi. Dziś to właśnie on przedstawia kandydata na prezesa, a zgromadzenie ogólne danego sądu może go tylko przyjąć lub odrzucić. Nigdy jednak nie ma pewności, kto będzie kolejnym kandydatem.

– Czas to zmienić – potwierdza Patrycja Loose, rzeczniczka MS.

Wczoraj o wyjściu z impasu w sprawie wyboru prezesów Jarosław Gowin  dyskutował ze Stowarzyszeniem Sędziów Polskich Iustitia. Wygląda na to, że proponowany przez niego konkurs na stanowisko prezesa ma poparcie wśród sędziów.

Minister bez wpływu

– Wprowadzenie procedury konkursowej na stanowisko prezesa sądu; powierzenie jej Krajowej Radzie Sądownictwa i powołanie prezesa  przez ministra sprawiedliwości lub pierwszego prezesa Sądu Najwyższego – to wstępne pomysły  na zmiany w ustawie o ustroju sądów powszechnych.

Co na to sędziowie? Nasi rozmówcy są zgodni co do jednego: dzisiejszy mechanizm wyboru prezesa jest zły i każdy inny będzie lepszy. Nieoficjalnie sędziowie mówią, że kandydat, którego dziś przedstawia ostatecznie minister, to jest polecany przez ustępującego prezesa tzw. zaufany człowiek. I to właśnie on zyskuje akceptację ministra.

– Konkursy jak najbardziej tak – mówi Maciej Strączyński, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. – Ale diabeł tkwi w szczegółach. Najważniejsze w propozycji konkursowej jest to, kto będzie wchodził w skład takiej komisji.

– Jakie gremium zdecyduje o wyborze najlepszego kandydata na prezesa?  Czy będą to sędziowie, urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości czy jeszcze ktoś inny? – zastanawia się prezes Iustitii.  I przyznaje, że precyzyjne kryteria w takiej sytuacji są już mniej istotne. Właściwa komisja wybierze bowiem właściwego człowieka.

Pomysł środowiska

Jadąc na spotkanie z ministrem, Iustitia nie miała przygotowanej ostatecznej własnej koncepcji  na wybór prezesa.

– Rozważaliśmy np. wybór prezesa przez  wszystkich sędziów danego sądu, a może i sądów mu podległych – mówi „Rz" Maciej Strączyński. I dodaje, że sędziowie wysłuchają  propozycji ministra i przygotują własne.

Sędzia Irena Kamińska ze Stowarzyszenia Sędziów Themis (ono spotka się z ministrem Gowinem w tej sprawie pod koniec miesiąca) w pełni popiera konkurs na stanowisko prezesa. Uważa, że poprowadzić go powinna Krajowa Rada Sądownictwa.

– Konkurs powinien zostać rozstrzygnięty w drodze uchwały i podzielony na dwa etapy. Część pierwsza należałaby do zgromadzenia ogólnego i sędziowie danego okręgu wybraliby najlepszych kandydatów. Do części drugiej przeszliby tylko ci, którzy w głosowaniu uzyskali większość. O wyborze konkretnej osoby decydowałaby KRS – uważa.

Czy sędziowie zgodziliby się, by to minister sprawiedliwości powoływał prezesów w przyszłości?

– Myślę, że wybranych w drodze konkursów tak – ocenia sędzia Kamińska. – Minister i tak jest zwierzchnikiem administracyjnym prezesa sądu, więc sam akt powołania nie raziłby środowiska.

Jarema Sawiński, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, uważa, że tryb konkursowy jest najlepszym rozwiązaniem.

– Im więcej transparentności w wyborze prezesa, tym lepiej – twierdzi. Przekonuje też, że KRS jest najbardziej odpowiednim organem, który powinien taki konkurs przeprowadzić. Dlaczego? W jej skład wchodzą przecież sędziowie, parlamentarzyści, minister sprawiedliwości i przedstawiciel prezydenta. – W dodatku posiedzenia rady są jawne, a zapis protokołu z posiedzenia dostępny dla każdego,  kto chciałby się z nim zapoznać – przekonuje wiceprzewodniczący.

Ustawa o ustroju sądów powszechnych

Jak zostać prezesem

Art. 23 do 26 ustawy o ustroju sądów powszechnych:

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo