M.J. zwrócił się do Prezesa Sądu Rejonowego o udzielenie, w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej, informacji czy którykolwiek z sędziów Sądu rejonowego jest uzależniony od alkoholu.

Prezes Sądu Rejonowego odmówił M.J. udzielenia informacji objętej wnioskiem, uznając, że żądana informacja nie jest informacją publiczną w rozumieniu ustawy. Wyjaśnił, że nie posiada żądanych informacji, gdyż nie były one gromadzone jako niezwiązane z funkcjonowaniem instytucji. Prezes stwierdził ponadto, iż żądana informacja nie ma znaczenia dla ukształtowania poglądu o sposobie funkcjonowania instytucji sądu. – Ochronie podlegają natomiast dane dotyczące osób fizycznych pełniących funkcje kierownicze, jeżeli są to informacje związane z pełnionymi obowiązkami, a więc nie mają wpływu na ich wykonywanie – wskazał.

Decyzję tę podtrzymał Prezes Sądu Okręgowego, potwierdzając, że żądana informacja nie jest informacją publiczną, a argumenty odwołania wniesione przez M.J. nie dają podstaw do jej uchylenia.

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku (sygn. akt II SA/Gd 183/13), który stwierdził nieważność obu decyzji, ponieważ zostały one wydane bez podstawy prawnej. Jednak w swoich rozważaniach WSA potwierdził, iż zgadza się ze stanowiskiem obu instancji, iż informacja „czy którykolwiek z sędziów Sądu Rejonowego jest uzależniony od alkoholu" nie stanowi informacji publicznej, w rozumieniu art. 1 ust. 1 z związku z art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o dostępie do informacji publicznej. – W informacjach o organach oraz osobach sprawujących w nich funkcje i ich kompetencje powinny znaleźć się informacje o tych osobach, które biorą udział we wszelkie rodzaju procedurach decyzyjnych oraz na temat zasad i warunków wykonywania przez te osoby obowiązków w ramach ich kompetencji – wskazał sąd, uznając, iż pytanie o alkoholizm sędziów Sądu Rejonowego nie mieści się w tym ramach, bowiem nie dotyczy zasad ani warunków sprawowania funkcji przez osoby publiczne, którymi niewątpliwie są sędziowie.

WSA przypomniał ponadto, iż pomimo szerokiego, chociaż mało precyzyjnego rozumienia pojęcia informacji publicznej należy podkreślić, że ustawa o dostępie do informacji publicznej nie jest środkiem do wykorzystywania w celu wystąpienia o udzielenie każdej informacji.