Pewien mężczyzna zwrócił się za pomocą poczty elektronicznej do Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu o udostępnienie informacji dotyczącej wszystkich orzeczeń wydawanych w ramach postępowań dyscyplinarnych za lata 2012 i 2013.
Jako podstawę swojego wniosku podał art. 61 Konstytucji. Przepis ten mówi, iż „Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego (...)".
Przewodniczący Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego OIRP w piśmie do obywatela odmówił udzielenia żądanej informacji. Jak wyjaśniono, według unormowań zawartych w ustawie o radcach prawnych, orzeczenia i postanowienia kończące postępowanie w sprawie doręcza się stronom oraz Ministrowi Sprawiedliwości, a wgląd do akt i żądanie informacji o wynikach postępowania dyscyplinarnego przysługuje Ministrowi Sprawiedliwości oraz osobom przez niego upoważnionym. Przewodniczący uznał, więc, że przepisy ustawy o radcach prawnych są przepisami szczególnymi wobec ustawy o dostępie do informacji publicznej, co powoduje, że ustawa ta nie ma zastosowania do informacji zawartych w aktach postępowań dyscyplinarnych radców prawnych.
Zwrócono także uwagę, że orzeczenia wydawane w toku postępowań dyscyplinarnych zawierają informacje, na podstawie których udzielono porady prawnej albo prowadzono sprawę, i w związku z tym objęte są tajemnicą adwokacką.
Innego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu (sygn. akt II SAB/Op 46/14), który zobowiązał sąd dyscyplinarny OIRP do wydania aktu lub dokonania czynności zmierzającej do załatwienia wniosku w terminie 14 dni.