SSP Iustitia krytykuje przywrócenie uprawnienia ministrowi sprawiedliwości do wnoszenia kasacji

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia" negatywnie zaopiniowało projekt zmian kodeksu postępowania karnego w zakresie, w jakim nowelizacja ustawy przywraca uprawnienie ministra sprawiedliwości do wnoszenia kasacji.

Publikacja: 22.09.2014 14:07

SSP Iustitia krytykuje przywrócenie uprawnienia ministrowi sprawiedliwości do wnoszenia kasacji

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Dobiegają końca prace legislacyjne nad projektem zmian kodeksu postępowania karnego, nadającym ministrowi sprawiedliwości prawo do wnoszenia kasacji w sprawach karnych (druk sejmowy nr 839). Warto przypomnieć, że prawo to minister utracił w chwili rozłączenia stanowisk Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.

Obecny projekt został wniesiony jako poselski jeszcze w roku 2012 i przez dłuższy czas nie był rozpoznawany. Dopiero w czerwcu 2014 r., po otrzymaniu poparcia ze strony rządowej, prace nad projektem uległy nagłemu przyspieszeniu. W ciągu 2 dni (27 i 29 sierpnia 2014 r.) odbyły się w Sejmie dwa czytania, projekt został uchwalony i przekazany do Senatu, gdzie aktualnie jest rozpatrywany (druk senacki nr 709).

Jak podkreśliło Stowarzyszenie, z uwagi na tryb wniesienia projektu (projekt poselski) nie był on konsultowany z organizacjami społecznymi, w tym z „Iustitią". Stowarzyszenie nie uzyskało też zaproszenia na posiedzenia komisji sejmowych w tym zakresie.

W związku z powyższym zespół ds. prawa karnego opracował opinię dotyczącą projektu, oceniając go negatywnie w zakresie, w jakim przywraca uprawnienie ministra sprawiedliwości do wnoszenia kasacji.

Zdaniem Stowarzyszenia, przyznanie ministrowi kompetencji procesowych stanowi pewien regres w stosunku do obowiązującej zasady rozdziału kompetencji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego i nie znajduje uzasadnienia w ustawowych zadaniach ministra sprawiedliwości. Zadania te w chwili obecnej mają charakter administracyjny, co wynika m.in. wprost z treści Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Sprawiedliwości.

W ocenie Stowarzyszenia, w sytuacji funkcjonowania niezależnej prokuratury i analogicznego uprawnienia prokuratora generalnego przyznanie ministrowi sprawiedliwości prawa do wnoszenia kasacji stanowić będzie przejaw braku zaufania politycznej władzy wykonawczej do niezawisłych sądów i niezależnej prokuratury.

- Nawet w obecnym stanie prawnym, bez projektowanego uprawnienia, minister posiada kompetencje dające mu przewagę nad władzą sądowniczą, polegające przede wszystkim na uprawnieniach nominacyjnych. Władza sądownicza jest przy tym praktycznie pozbawiona jakiegokolwiek wpływu na pozostałe władze - podkreśla Iustitia.

I dodaje, że przyznanie ministrowi sprawiedliwości uprawnienia do wnoszenia kasacji wykracza poza zadania tego organu władzy wykonawczej, które mają przede wszystkim charakter administracyjny, jest niepotrzebne w kontekście analogicznych uprawnień niezależnego prokuratora generalnego, a nadto stanowić może środek oddziaływania władzy wykonawczej na władzę sądowniczą, która i tak ze swej istoty ma najsłabszą pozycję spośród wszystkich władz wymienionych w konstytucji.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku