Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 11.07.2025 18:31 Publikacja: 26.04.2025 12:50
Przemysław Radzik, Piotr Schab
Foto: PAP/Leszek Szymański,Radek Pietruszka
W stanowisku wydanym 25 kwietnia 2025 r. Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa uznało odwołanie Piotra Schaba z funkcji rzecznika dyscyplinarnego za „bezprawne i bezskuteczne” - według Prezydium sędzia Piotr Schab nadal ma obowiązek ”wykonywania uprawnień, zadań i kompetencji Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych".
Przypomnijmy, że Minister Sprawiedliwości uzasadnił swą decyzję nagromadzeniem wszczętych przeciwko Schabowi postępowań dyscyplinarnych, postępowań o uchylenie immunitetu oraz postępowań karnych, dotyczących zarówno sprawowania przez niego funkcji prezesa sądów, jak i działalności jako rzecznika dyscyplinarnego. Resort wskazał na cztery postępowania dyscyplinarne prowadzone wobec sędziego przez rzeczników dyscyplinarnych ad hoc ministra sprawiedliwości. Dotyczą one m.in. zwolnienia sędzi Agnieszki Brygidyr-Dorosz z obowiązku rozpoznania trzech spraw Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie czy bezprawnego posługiwania się tytułem Prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie oraz odmowy sprawowania wymiaru sprawiedliwości w przydzielonych sprawach. W komunikacie MS podano również, że Prokuratura Krajowa prowadzi sześć postępowań z udziałem sędziego Schaba. Adam Bodnar zarzuca sędziemu Schabowi także to, że nie zbojkotował tzw. neoKRS, która według obecnego szefostwa Ministerstwa Sprawiedliwości oraz dużej części środowiska prawniczego jest upolityczniona i nielegalna.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wakaty sędziowskie w Trybunale Konstytucyjnym należy niezwłocznie obsadzić – radzą konstytucjonaliści. Choć nie...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Mogą się zdarzyć sytuacje, które podważą umocowanie Karola Nawrockiego do pełnienia urzędu – mówi „Rz” prof. Mar...
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka po raz kolejny odroczyła pracę nad projektami zmian w prawie o...
MEN informuje, że jeśli szkoła omyłkowo wystawiła świadectwo na nieprawidłowym blankiecie lub użyła wzoru, który...
Młody zarabiający na etacie albo zleceniu może być zwolniony z PIT. Ale jeśli przekroczy limit dochodów, rodzic...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas