KRS apeluje do Andrzeja Dudy o weto. "Niebezpieczne narzędzie w rękach ministra"

Krajowa Rada Sądownictwa zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie lub odesłanie do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji ustawo Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy Prawo o ustroju sądów wojskowych.

Publikacja: 08.04.2025 16:52

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Foto: PAP/Albert Zawada

mat

Chodzi o przyjętą przez Sejm 6 marca przez nowelizację, która określa kryteria delegowania sędziów. Ma ona stanowić wykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawach połączonych od C‑748/19 do C‑754/19. TSUE stwierdził, że uregulowania, na podstawie których minister sprawiedliwości może, na podstawie nieznanych kryteriów, delegować sędziego, a z drugiej strony w każdym czasie (na podstawie decyzji, która nie zawiera uzasadnienia) odwołać sędziego z tego delegowania, są niezgodne z prawem unijnym.

Jak pisaliśmy na łamach rp.pl, czasowe delegowanie sędziego do innego sądu w celu odciążenia go nie będzie mogło odbywać się ze szkodą dla funkcjonowania macierzystej jednostki. Jednak odmowa delegowania jak i odwołanie sędziego z delegacji nie będzie poddane kontroli sądowej. Na konieczność wprowadzenia takiego bezpiecznika zwracał uwagę m.in. rzecznik praw obywatelskich Marcin Więcek.

Czytaj więcej

Sejm przyjął zmiany w delegowaniu sędziów. Nie wszyscy będą zadowoleni

KRS pisze o odwoływaniu sędziów z delegowania z dnia na dzień

W sprawie tej nowelizacji apel do prezydenta Andrzeja Dudy wystosowała we wtorek Krajowa Rada Sądownictwa. Zwróciła się o odmowę podpisania ustawy, ewentualnie o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności ustawy z Konstytucją RP.

Zdaniem Rady, nowelizacja stanowi zagrożenie dla niezawisłości sędziowskiej i "pozostawia niebezpieczne narzędzie w rękach Ministra Sprawiedliwości – możliwość odwołania sędziów z delegowania z dnia na dzień".  W stanowisku podkreślono, że „taki przepis jest jawnym naruszeniem zasady niezawisłości sędziowskiej, zapisanej w art. 173 i 178 Konstytucji RP, oraz standardów międzynarodowych, w tym orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE (np. wyrok z 16 listopada 2021, C-748/19)”.

KRS wskazuje, że jedynym celem nowelizacji „jest zastąpienie sędziów powołanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018–2025 sędziami delegowanymi przez Pana Adama Bodnara – Ministra Sprawiedliwości.”


Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne