Reklama
Rozwiń

Jak wyłączyć tzw. neosędziego? Odpowie Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN

Czy tzw. neosędzia tworzy sąd, a jeśli nie, to jak go wyłączyć od rozstrzygania sprawy? Czy można to zrobić na podstawie europejskiej konwencji, czy trzeba przeprowadzać test niezawisłości i bezstronności sędziego? Na te pytania odpowie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

Publikacja: 03.04.2025 15:23

Czy tzw. neosędzia jest sądem, a jeśli nie, to jak go wyłączyć od rozstrzygania sprawy? Czy można to

Czy tzw. neosędzia jest sądem, a jeśli nie, to jak go wyłączyć od rozstrzygania sprawy? Czy można to zrobić na podstawie europejskiej konwencji, czy trzeba przeprowadzać test niezawisłości i bezstronności? Na te pytania odpowie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN

Foto: Fotorzepa / Danuta Matłoch

Zagadnienie prawne w tej sprawie skierował do Sądu Najwyższego Sąd Rejonowy Katowice-Zachód, a ściśle mówiąc, Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego sądu. To przy rozpatrywaniu sprawy pracowniczej wyłoniły się bowiem pytania prawne. Katowicki sąd rozstrzygał sprawę sędziego z Krakowa, który pozwał swój macierzysty sąd o zapłatę wynagrodzenia za lata 2021 i 2022. Krakowski sędzia domaga się wyrównania pensji, którą dostałby, gdyby w tamtym czasie nie doszło do zamrożenia mechanizmu waloryzacji wysokości wynagrodzeń sędziów. Zamrożenie przewidziano w ustawach okołobudżetowych w tych latach, w których ustalono podstawę do wyliczenia wynagrodzeń sędziów i prokuratorów, mimo że zasady te były przewidziane w prawie o ustroju sądów powszechnych.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono