Reforma Trybunału Konstytucyjnego w Sejmie. Komisja poprawia projekty

Sejmowa komisja rozpoczęła we wtorek opiniowanie projektów reformujących Trybunał Konstytucyjny. Posłowie wprowadzili kilka poprawek.

Publikacja: 10.07.2024 07:16

Reforma Trybunału Konstytucyjnego w Sejmie. Komisja poprawia projekty

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

Chodzi o projekty ustaw w sprawie TK, skierowane do Sejmu w marcu przez posłów koalicji rządzącej. Są one częścią opracowanego przez resort sprawiedliwości planu gruntownych zmian w Trybunale, nazwanego „czteropakiem Bodnara”, którego celem jest odpolitycznienie tego organu i naprawa jego funkcjonowania.

Czytaj więcej

Wysłuchanie publiczne w sprawie TK. Reforma niedoskonała, ale potrzebna

Sejm pracuje nad reformą TK. Komisja proponuje poprawki

We wtorek nad szczegółami tych projektów pochyliła się sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Na początku pracy poseł PS Michał Wójcik krytycznie ocenił proponowane zmiany. - Jesteśmy świadkami dalszego demolowania demokratycznego państwa, zamachu na koleją instytucję - mówił Wójcik do posłów koalicji.

Komisja rozpatrzyła 17 ze 128 artykułów projektu ustawy o TK. Posłowie wprowadzili do nich kilka poprawek, głównie o charakterze redakcyjno-legislacyjnym. Projekty muszą jednak poczekać na dalsze prace, bowiem przewodniczący komisji Paweł Śliz (Polska2050), po trzech godzinach pracy, ogłosił przerwę w obradach. Komisja będzie kontynuować rozpatrywanie zmian 16 lipca.

Projekty reformujące TK procedowane są w Sejmie od kwietnia, kiedy to przeprowadzono ich pierwsze czytanie. W maju sejmowa komisja zorganizowała wysłuchanie publiczne proponowanej reformy. Zdecydowana większość uczestników debaty uznała kierunek projektów za słuszny. Stwierdzono jednak przy tym, że proponowane przepisy wymagają poprawek.

Reset kadrowy w TK i zmiana prezesa

Procedowane przepisy zmierzają przede wszystkim do resetu kadrowego w TK. Po ich wejściu w życie tzw. sędziowie dublerzy musieliby ustąpić ze swoich funkcji, a reszta obecnych sędziów mogłaby w ciągu miesiąca przejść w stan spoczynku. Stanowisko prezesa TK straciłaby też Julia Przyłębska. Nowym prezesem zostałby sędzia o najdłuższym stażu sędziowskim. Przy czym Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK w ciągu trzech miesięcy powinno wyłonić i skierować do prezydenta trzy kandydatury na prezesa. Jego kadencja trwałaby trzy lata, a nie jak dziś sześć lat. Możliwe byłoby pełnienie tej funkcji przez dwie kadencje.

Czytaj więcej

Sejm nie godzi się na odrzucenie reformy Trybunału Konstytucyjnego

Zmiany mają też ograniczyć możliwości jednoosobowego kierowania działalnością Trybunału przez prezesa. W tym celu mają zostać zwiększone uprawnienia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK, które miałoby wybierać lub zmieniać składy orzekające według kolejności alfabetycznej z uwzględnieniem kolejności wpływu spraw.

Nie mniej ważne jest uznanie, że wyroki wydane w składach, w których zasiadali tzw. sędziowie dublerzy, są nieważne i nie wywołują skutków prawnych. Utrzymane mają być jednak wyroki korzystne dla obywateli.

Proponowane ustawy zmieniają też zasady wyboru sędziów TK. Zgodnie z nimi sędziami Trybunału mogłyby zostać osoby, które od co najmniej czterech lat nie pełniły określonych funkcji politycznych. Wybierałby ich Sejm większością 3/5 głosów.

W planie reformy TK zmiana konstytucji

Procedowane dwa projekty to część szerszej reformy TK. Pierwszym krokiem w jej realizacji było przyjęcie w marcu przez Sejm uchwały, w której stwierdzono, że trzech tzw. sędziów dublerów nie jest sędziami TK, a Julia Przyłębska nie ma uprawnień do kierowania Trybunałem.

Ostatnim elementem reformy mają być zmiany w konstytucji. Propozycje te zakładają m.in., wygaszenie trwającej kadencji sędziów, zmianę trybu ich wyboru i stworzenie podstaw dla szerszego stosowania przez sądy rozproszonej kontroli konstytucyjności. Prace nad projektem nowelizacja konstytucji toczą się w Senacie, gdzie przed kilkoma dniami przeprowadzono w tej sprawie wysłuchanie publiczne.

Chodzi o projekty ustaw w sprawie TK, skierowane do Sejmu w marcu przez posłów koalicji rządzącej. Są one częścią opracowanego przez resort sprawiedliwości planu gruntownych zmian w Trybunale, nazwanego „czteropakiem Bodnara”, którego celem jest odpolitycznienie tego organu i naprawa jego funkcjonowania.

Sejm pracuje nad reformą TK. Komisja proponuje poprawki

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?