Wysłuchanie publiczne w sprawie TK. Reforma niedoskonała, ale potrzebna

Projekty reformujące Trybunał Konstytucyjny wymagają poprawek, ich kierunek jest jednak słuszny. Nie obyło się także bez głosów krytycznych. Za nami wysłuchanie publiczne proponowanej reformy.

Publikacja: 26.05.2024 09:28

Julia Przyłębska

Julia Przyłębska

Foto: TK/rp.pl

Sejm kontynuuje prace nad dwoma projektami ustaw w sprawie TK, gdzie skierowali je w marcu posłowie koalicji rządzącej. Są one częścią opracowanego przez resort sprawiedliwości planu gruntownych zmian w Trybunale, nazwanego „czteropakiem Bodnara”.

Reforma Trybunały Konstytucyjnego. Wyroki nieważne, a Julia Przyłębska musi odejść

Rozwiązania w nich zawarte prowadzą przede wszystkim do resetu kadrowego w TK. W skrócie: tzw. sędziowie dublerzy musieliby ustąpić ze swoich funkcji, a reszta obecnych sędziów mogłaby przejść w stan spoczynku. Stanowisko prezesa TK straciłaby też Julia Przyłębska. Kolejnych prezesów wybierałby prezydent z kandydatur przedstawionych przez zgromadzenie ogólne TK. Możliwe byłoby pełnienie tej funkcji przez dwie kadencje, czyli sześć lat.

Za nieważne i nie wywołujące skutków prawnych miałyby zostać uznane wyroki wydane w składach, w których zasiadali tzw. sędziowie dublerzy. Zmieniłyby się też zasady wyboru sędziów TK. Mogłyby zostać nimi osoby, które od co najmniej czterech lat nie pełniły określonych funkcji politycznych. Wybierałby ich Sejm większością 3/5 głosów.

W piątek kilkudziesięciu przedstawicieli środowiska prawniczego dyskutowało o tych projektach podczas wysłuchania publicznego na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

— Podniesienie z gruzów TK jest dzisiaj niezbędne dla przywrócenia standardów praworządności, ale przede wszystkim dla obywateli, których interesów bronić ma Trybunał — mówiła przewodnicząca komisji posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Czytaj więcej

Naprawa Trybunału. Zmiany w konstytucji wymagają modyfikacji

Reforma Trybunału Konstytucyjnego idzie w dobrą stronę, ale nie jest bez wad

Niemal wszyscy uczestnicy debaty postawili tę samą diagnozę: w ostatnich latach TK został upolityczniony, utracił swoje konstytucyjne role i jest niezdolny do kontroli konstytucyjności prawa. Nie było już jednak takiej zgody co do sposobów rozwiązania tej sytuacji, a przede wszystkim w ocenie projektowanych zmian.

Entuzjastycznie odniósł się do nich szef Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati.

— NRA całym sercem popiera oba projekty. Dziś po TK został już tylko budynek, do niego trzeba z całą mocą wprowadzić instytucję opisaną w konstytucji. Mam nadzieję, że ten nowy Trybunał będzie nawiązywał takich autorytetów jak składy TK pod przewodnictwem prof. Zolla, prof. Safjana, czy prof. Stępnia — mówił adwokat.

Pojawiły się też zdecydowanie krytyczne głosy. Według sędziego Zygmunta Drożdżejko ze stowarzyszenia "Sędziowie RP" projekty są niezgodne z konstytucją, są niecelowe i nie rozwiążą żadnych problemów.

Wywołany do tablicy były prezes TK prof. Andrzej Zoll również pozytywnie ocenił kierunki zmian, zwrócił jednak przy tym uwagę na potrzebę dopracowania niektórych elementów projektów. Jego zdaniem członkami sądu dyscyplinarnego TK powinni być wyłącznie sędziowie w stanie spoczynku. Projekt zaś jedynie dopuszcza ich udział w tym sądzie.

Wątpliwości do uznawania wyroków TK za nieważne, jeśli orzekali sędziowie dublerzy wyraził Marcin Wolny z HFPC.

— Pytanie, czy my nie wylejemy dziecka z kąpielą. Pytanie, jak ochronimy prawa obywateli, którzy kształtowali swoje postępowanie zgodne z tymi orzeczeniami — wskazywał ekspert.

Pojawiły się też zdecydowanie krytyczne głosy. Według sędziego Zygmunta Drożdżejko ze stowarzyszenia "Sędziowie RP" projekty są niezgodne z konstytucją, są niecelowe i nie rozwiążą żadnych problemów. Z ta negatywną oceną zgadzał się też były wiceszef MS Łukasz Piebak.

Prace sejmowe nad projektami trwają. Komisja sprawiedliwości ma się w tej sprawie zebrać jeszcze przed wakacjami.

Czytaj więcej

Sejm nie godzi się na odrzucenie reformy Trybunału Konstytucyjnego

Sejm kontynuuje prace nad dwoma projektami ustaw w sprawie TK, gdzie skierowali je w marcu posłowie koalicji rządzącej. Są one częścią opracowanego przez resort sprawiedliwości planu gruntownych zmian w Trybunale, nazwanego „czteropakiem Bodnara”.

Reforma Trybunały Konstytucyjnego. Wyroki nieważne, a Julia Przyłębska musi odejść

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja
Sądy i trybunały
Bezsilność Trybunału rośnie. Uchwała naprawcza Sejmu ponad wyrokiem TK
Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Podatki
Uparty obdarowany zapłaci podatek, bo nie chciał pokazać wydruku z konta
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Sądy i trybunały
Sędzia, który kradł pendrive'y nadal w zawodzie. Zarabia 10 tys. zł miesięcznie
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów