Kłótnie o nową KRS w Sejmie. Padły zarzuty o segregowanie sędziów

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zajęła się we wtorek poprawkami zgłoszonymi do nowelizacji ustawy o Krajowej Rady Sądownictwa. Większość poprawek zgłoszonych przez opozycję przepadła w głosowaniu. Na jutro zaplanowano drugie czytanie projektu.

Publikacja: 09.04.2024 17:08

Krajowa Rada Sądownictwa

Krajowa Rada Sądownictwa

Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz

– Jeśli w drugim czytaniu pojawią się poprawki, to komisja rozpatrzy je w czwartek rano – zapowiedziała Kamila Gasiuk - Pihowicz, przewodnicząca komisji.  Projekt ma być gotowy do głosowania w czwartek. W życie ma wejść 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Kłótnie o nową KRS

Wtorkowe posiedzenie komisji było pełne emocji. Co i rusz pojawiały się wnioski o kolejne przerwy. Doszło tylko do jednej, na czas uporządkowania poprawek posła Tomasza Zimocha.

Najdalej idący wniosek zgłosił poseł Sebastian Kaleta, który wnosił o odrzucenie projektu w całości. Swój wniosek argumentował rażącą niekonstytucyjnością propozycji. – Fakt, że to sędziowie wybierają sędziów do KRS, nie wynika wprost z konstytucji – argumentował.

Do kosza

Kolejne wnioski dotyczyły już spraw incydentalnych. Poseł Zimoch zgłosił poprawkę by zagwarantowana w projekcie dwukrotna kadencja sędziów – członków KRS nie mogła następować jedna po drugiej. Możliwe byłyby dwie, ale z przerwami.

Dagmara Pawełczyk-Woicka, dziś przewodnicząca KRS podkreślała, że przerwanie kadencji obecnej Rady, która może jeszcze funkcjonować przez kilkanaście miesięcy zwykłą ustawą,  jest niezgodne z konstytucją.  – Jeśli już jest taka wola, to należy przygotować nowelizację konstytucji – uważa. Ten wniosek przepadł.

Przeciwny tzw. segregacji sędziów był Sebastian Kaleta, były wiceminister sprawiedliwości. – Nie ma zgody na różnicowanie sędziów, którzy mogą brać udział w wyborach do nowej KRS i tych, których tego prawa pozbawiono (wszyscy ci, którzy awansowali przy udziale obecnej KRS) – uważa.

Bez segregacji sędziów

Poseł Paweł Jabłoński (PiS) również deklarował się jako zdecydowany przeciwnik art. 3 ust 2 projektu ustawy o KRS, który ogranicza grono sędziów do kandydowania do nowej KRS. Na niewiele to się zdało. Obecny na posiedzeniu komisji Dariusz Mazur, wiceminister sprawiedliwości stanowczo prezentował stanowisko resortu w tej sprawie.
Za ostatecznie przyjętą wersją projektu głosowało 14 członków komisji, przeciw było trzech. Sprawozdawcą projektu już jutro (w środę) będzie poseł Michał Szczerba.  

Czytaj więcej

KRS: czy będzie rewolucja? Oto projekt, którym zajmie się dziś rząd

– Jeśli w drugim czytaniu pojawią się poprawki, to komisja rozpatrzy je w czwartek rano – zapowiedziała Kamila Gasiuk - Pihowicz, przewodnicząca komisji.  Projekt ma być gotowy do głosowania w czwartek. W życie ma wejść 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Kłótnie o nową KRS

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?