Jak podaje rozgłośnia, podczas wtorkowego spotkania minister ds. europejskich Adam Szłapaka będzie informować ministrów UE o podjętych przez rząd Donalda Tuska działaniach przywracających praworządność i o planach reform, które mają doprowadzić do zakończenia procedury art. 7 Traktatu UE wszczętego wobec Polski w 2017 r. w związku z łamaniem zasad praworządności. RMF FM przypomina, że chodziło zarówno o naruszenie niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa, a także o ustawę o sądach powszechnych.

Jak możemy przeczytać na stronie rmf24.pl, Belgia, która przewodniczy obecnie pracom UE, początkowo planowała dokonać oceny procedury art. 7 wobec Polski pod koniec sprawowania swojej prezydencji, czyli pod koniec czerwca. Polska chce jednak przyspieszyć, chce już teraz przedstawić swoje plany, tak aby zakończyć procedurę prawie dwa miesiące wcześniej.

Takiego scenariusza nie wyklucza wysoki rangą dyplomata UE, jeżeli warunki zostaną spełnione. - Nie mogę być na razie bardziej precyzyjny. Nie znamy jeszcze ostatecznego polskiego planu działań i reform - zastrzegł.

Czytaj więcej

Premier dał mu misję przywrócenia praworządności. Co może zrobić Adam Bodnar