Tysiąc sędziowskich nominacji w dwa lata

W 2023 r. prezydent Andrzej Duda wręczył o 40 proc. mniej nominacji sędziowskich, niż jeszcze rok wcześniej. Za to zarówno w minionym, jak i w 2022 r. Pałac Prezydencki opuściło po 204 nowych asesorów, w większości mających rozpocząć pracę w sądach rejonowych.

Publikacja: 18.01.2024 14:02

Uroczyste wręczenie nominacji sędziowskich w Pałacu Prezydenckim

Uroczyste wręczenie nominacji sędziowskich w Pałacu Prezydenckim

Foto: Przemysław Keler/KPRP

Tak wynika z analiz „Rzeczpospolitej” dokonanych z pomocą Google Pinpoint, narzędzia, które ułatwia przeglądanie dużych zbiorów dokumentów i zawartych w nich danych.

Okazuje się, że w 2022 r. głowa państwa przyjęła ślubowania aż od 348 sędziów sądów rejonowych (dla porównania w kolejnym roku – od 185). Drugą pod względem liczebności grupę przybyłą do Pałacu Prezydenckiego po akty mianowania stanowili przyszli asesorzy. Z tych powołanych w 2022 r. 175 trafiło do sądów rejonowych, a 29 do wojewódzkich sądów administracyjnych. W 2023 r. proporcje układały się odpowiednio: 168 i 36. Większość (aż 154) asesorów mających w minionym roku rozpocząć pracę w sądach rejonowych otrzymała akty mianowania podczas uroczystości zorganizowanej w lipcu. W 2022 r. 170 przyszłych asesorów, w większości absolwentów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury czekało na nominacje aż do połowy września, co wywołało pewne kontrowersje (opisywała je „Rzeczpospolita”). W czerwcu bowiem młodzi prawnicy otrzymali ostatnie stypendium wypłacane aplikantom KSSiP, a w lipcu wygasło ich ubezpieczenie zdrowotne. Przedłużające się oczekiwanie na wyznaczenie terminu uroczystości w Pałacu Prezydenckim, a tym samym na możliwość przystąpienia do pracy w praktyce oznaczało czasowy brak środków do życia.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl!

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?