Prezes NRA: zmiany w KRS wymagają ustawy, uchwała Sejmu nie wystarczy

Każda uchwała, jeżeli chodzi o hierarchię źródeł prawa, która podejmowana jest przez Sejm, nie jest elementem porządku prawnego - mówił prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati pytany o skutki prawne uchwały Sejm ws. w sprawie kryzysu konstytucyjnego.

Publikacja: 21.12.2023 16:45

mec. Przemysław Rosati

mec. Przemysław Rosati

Foto: PAP/Michał Meissner

dgk

W środę wieczorem Sejm wezwał sędziów z Krajowej Rady Sądownictwa do zaprzestania w niej działalności. Za uchwałą głosowało 329 posłów koalicji, przeciw było 169 posłów PiS i Konfederacji. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

- Uchwałą wskazujemy, że mamy gigantyczny problem z praworządnością ze względu na funkcjonowanie KRS. Ona jest niezbędna jako symboliczny krok w kierunku przywracania praworządności i jest dla mnie oczywiste, że za uchwała pójdą kolejne działania ustawowe - mówił w Sejmie minister sprawiedliwości Adam Bodnar. 

Czytaj więcej

Sejm przyjął uchwałę przywracającą ład w Krajowej Radzie Sądownictwa

Prawny wyraz woli

Prezes NRA uważa, że uchwała jest jedynie deklaracją woli Sejmu. 

- Każda uchwała, jeżeli chodzi o hierarchię źródeł prawa, która podejmowana jest przez Sejm, nie jest elementem porządku prawnego, czyli nie ma takiego charakteru jak ustawa, konstytucja czy na przykład rozporządzenie wydawane przez organ administracji rządowej najczęściej — tłumaczył mec. Rosati na antenie RFM. - Natomiast ta uchwała jest wyrazem woli organu konstytucyjnego, jakim jest Sejm. Zwróćcie państwo uwagę, że w tej uchwale tak naprawdę Sejm jednoznacznie wypowiada się w stosunku do tego, jak należy rozumieć sytuację prawną związaną z KRS ukształtowaną po roku 2017 - dodał. 

Jak powiedział, uchwała Sejmu jest deklaracją prawną, gdyż posługuje się językiem prawniczym i buduje argumentację, która prowadzi do wniosku, że zarówno w świetle polskiej konstytucji  jak i orzeczeń trybunałów europejskich (TSUE i ETPCz)  „mamy do czynienia z organem, który nie został prawidłowo obsadzony”

Czytaj więcej

"To zamach". KRS wydała uchwałę w reakcji na uchwałę Sejmu

- Przypomnijmy, zgodnie z polską konstytucją 15 sędziów, członków KRS, nie może wybierać Sejm, dlatego że Sejm w konstytucji ma zarezerwowaną liczbę posłów, to jest czterech posłów, którzy wchodzą w skład KRS. I w tym aspekcie Sejm przekroczył swoje kompetencje. I Sejm obecnej kadencji w sposób nie budzący żadnych wątpliwości potwierdza tę argumentację” - dodał prawnik.

Ustawa przywróci porządek

W jego ocenie zmiany w KRS to  wymagają uchwalenia zmian w ustawie o KRS.

- Dlatego, że nawet jeżeli doszłoby do odwołania członków KRS uchwałami Sejmu, tak jak zostali wcześniej powołani, to z drugiej strony trudno sobie wyobrazić sytuację, w której teraz Sejm miałby wybrać ponownie członków KRS.  To jest absolutnie niedopuszczalne zachowanie — podkreślił mec. Rosati. - Dla higieny, dla transparentności i bezpieczeństwa procesów prawnych, które toczą się przed KRS, ukształtowanie tego organu powinno nastąpić zgodnie z konstytucją i wyrokami sądów europejskich - wskazał.

Jego zdaniem, nowelizacja jest konieczna także z powodu wspomnianej hierarchii źródeł prawa. 

- Tak, aby przywrócić konstytucyjność w odniesieniu do składu KRS w tej części, która dotyczy 15 sędziów, członków KRS — powiedział szef NRA. 

Czytaj więcej

Dagmara Pawełczyk-Woicka: Nie zamierzamy opuścić KRS
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne