Sejm przyjął uchwałę przywracającą ład w Krajowej Radzie Sądownictwa

Posłowie poparli w środę uchwałę, której celem jest przywrócenie ładu w Krajowej Radzie Sądownictwa. To apel o zawieszenie działalności członków obecnej KRS i wezwanie do działań prezydenta.

Publikacja: 20.12.2023 19:10

Sala plenarna Sejmu podczas debaty nad uchwałą w sprawie KRS

Sala plenarna Sejmu podczas debaty nad uchwałą w sprawie KRS

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Nad poselskim projektem uchwały „w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego w kontekście pozycji ustrojowej oraz funkcji Krajowej Rady Sądownictwa w demokratycznym państwie prawnym” Sejm debatował w środę.

Za jej przyjęciem głosowało 239 posłów, przeciw było 169; nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wyroki będzie można podważać 

Członków wybranych do KRS wybranych do jej składu – zdaniem autorów uchwały - wbrew konstytucji, izba niższa wezwała do zaprzestania w niej swojej działalności. Zdaniem wnioskodawców – a także rzeszy wypowiadających się w ostatnich latach komentatorów i ekspertów prawnych – uchwały powołujące członków KRS są niezgodne z polską konstytucją i prawem europejskim, co potwierdzają orzeczenia międzynarodowych trybunałów. W uchwale do działań wezwano też prezydenta i inne organy władzy publicznej oraz podkreślono, że konieczna jest nowa ustawa o KRS i wybór nowego jej składu.

Jak podkreślił podczas środowych obrad poseł sprawozdawca Krzysztof Paszyk – przedstawiciel posłów KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy – na obecnej sytuacji prawnej w kraju najbardziej tracą obywatele.

Czytaj więcej

Czas apeli w sprawie KRS już minął, teraz potrzebne są konkrety

- Trzeba bardzo jasno powiedzieć - nie piętnując sędziów, którzy zostali wyznaczeni przez „neo-KRS” - że wyroki, które rozstrzygną, a które dotyczą każdej Polki i każdego Polaka nie będą wyrokami, które będą ostateczne. Czy to w sprawach majątkowych, czy rodzinnych – bardzo wrażliwych - zawsze niestety będzie niebezpieczeństwo i ryzyko, że ktoś, przed sądem krajowym czy międzynarodowym, ten wyrok podważy – podkreślił Krzysztof Paszyk.

Pytanie o skutki prawne 

Podobne stanowiska prezentowali inni przedstawiciele obecnej większości parlamentarnej, którzy w trakcie debaty opowiadali się za zapisami uchwały. Zgodnie uznali, że KRS w obecnym kształcie dawno już utraciła wiarygodność i niezależność. To z kolei, w kolejnych latach narazi Polskę na konieczność wypłacenia potężnych odszkodowań osobom, w sprawach których rozstrzygali sędziowie powołani przez obecną KRS. A to już poważne koszty. Posłowie dziękowali też sędziom, którzy krytykowali przeprowadzoną reformę, ponosząc z tego powodu poważne konsekwencje służbowe.

Czytaj więcej

Prezydent w liście do marszałka: Nie wyrażę zgody na podważanie statusu sędziów

Argumenty kontrował poseł Sebastian Kaleta (klub parlamentarny PiS), były wiceminister sprawiedliwości, który ocenił, że uchwała nie wywoła żadnych skutków prawnych. – Będzie jedynie źródłem reglamentowanej przez nową większość parlamentarną anarchii w sądach – punktował. I zwracał się do oponentów politycznych: - Przez lata, jako totalna opozycja, razem z grupą sędziów destabilizowaliście państwo; teraz chcecie anarchię zaaplikować Polakom jako politykę państwa. 

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zapowiedział w Sejmie, że przyjęcie uchwały to jedynie pierwszy i symboliczny krok na drodze do przywracania praworządności. 

Czytaj więcej

"To zamach". KRS wydała uchwałę w reakcji na uchwałę Sejmu
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność