Czy Izba Karna SN wkrótce stanie się neo?

Neo-sędziowie mogą niedługo przejąć kontrolę nad ważną Izbą Karną Sądu Najwyższego i wybrać swojego prezesa - uważa OKO.press. To izba, która według wielu polityków opozycji i prawników powinna zająć się sędziowskimi dyscyplinarkami.

Publikacja: 18.01.2023 15:18

Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Obecnie w Izbie Karnej SN  wciąż większość mają tzw. starzy sędziowie SN. Należy do nich także prezes Izby Michał Laskowski. Jednak w maju kończy się jego kadencja. 8 lutego 2023 r. ma się odbyć Zgromadzenie Sędziów Izby Karnej, którego celem jest wybór trzech kandydatów na nowego prezesa. Spośród nich prezydent wybierze następcę Laskowskiego.

Zdaniem Mariusza Jałoszewskiego z OKO.press, spore szanse ma na to neo-sędzia.

Czytaj więcej

Laskowski: Bez interwencji z zewnątrz nie rozwiążemy problemów w SN

Sędziów powołanych do Izby Karnej przy udziale upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa jest dziewięciu. "Starych" sędziów jest 22. Do obsadzenia jest jednak 7 wakatów.

W KRS już trwa posiedzenie w celu obsadzenia tych wakatów.  Kandydatów jest tylko dziewięciu (ich lista pod tekstem) ale w większości są to osoby związane . W jednym przypadku konkurs jest powtórzony.

- Spore szanse na nominację mają prezesi sądów z nominacji ministra Ziobry. Nominację może też dostać były prokurator z wydziału spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej, który PiS powołał do ścigania niezależnych sędziów i prokuratorów. Wydaje się, że niemal pewny awans do SN ma również były przełożony członka neo-KRS Macieja Nawackiego na uczelni - twierdzi dziennikarz OKO.press.

Jeśli prezydent szybko by ich powołał, to zwiększy to siłę głosów neo-sędziów w czasie wyboru kandydatów na nowego prezesa Izby.

Kandydaci do Izby Karnej SN

OKO.press tak przedstawia kandydatury, nad którymi debatuje już KRS:

- Anna Dziergawka, doktor nauk prawnych, była prokurator rejonowa z Brodnicy, a potem sędzia rejonowa. Obecnie jest neo-sędzią sądu okręgowego w Bydgoszczy. Nominację do sądu okręgowego dostała od neo-KRS w listopadzie 2018 roku. Jest też wiceprezesem tego sądu, z nominacji resortu ministra Ziobry.

- Łukasz Kluska, prezes Sądu Rejonowego w Pruszkowie, nominacji resortu Ziobry. Jest neo-sędzią Sądu Okręgowego w Warszawie. Prezydent powołał go do tego sądu w lutym 2021 roku. Kluska podpisał listy poparcia kandydatów do neo-KRS, która będzie teraz go oceniać. Poparł członka Rady Dariusza Drajewicza i Stanisława Zduna. Kluska popierał też kandydatów do neo-KRS I kadencji. Kojarzony jest z byłym wiceministrem sprawiedliwości Łukaszem Piebiakiem. Był komisarzem wyborczym.

- Mieczysław Oliwa, prezes Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. On już dostał nominację do Izby Karnej w czerwcu 2021 roku, ale rozstrzygnięcie konkursu zostało zaskarżone do Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN, a ta uchyliła uchwałę neo-KRS. Więc teraz wybór kandydatów jest powtórzony.
Awans Oliwy do SN jest błyskawiczny. Bo zaledwie w 2020 roku dostał awans na neo-sędziego Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. Prezydent powołał go na neo-sędziego tego sądu w marcu 2021 roku. I choć nie przepracował tam ani dnia, już w czerwcu 2021 roku dostał od neo-KRS awans do Izby Karnej SN. Jego powtórna nominacja jest raczej tylko formalnością.

- Marcin Rosiak, który wywodzi się z Prokuratury Rejonowej w Turku. Potem został prokuratorem okręgowym w Koninie. To m.in. on zajmował się sprawą sędzi Beaty Morawiec z Krakowa, szefowej krytycznego wobec ministra Ziobry stowarzyszenia sędziów Themis.
Wydział spraw wewnętrznych chciał postawić jej  zarzuty karne, za rzekome przyjęcie telefonu w zamian za wyrok i za fikcyjną opinię, którą sędzia jednak napisała. Rosiak popierał wniosek o uchylenie immunitetu sędzi. Ale nawet Izba Dyscyplinarna nie uwierzyła w zarzuty prokuratury i ostatecznie odmówiła uchylenia jej immunitetu.

- Przemysław Palka, neo-sędzia Sądu Rejonowego w Szczytnie. Nominację od neo-KRS dostał w 2019 roku.
Palka jest doktorem habilitowanym związanym z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Przed kilku laty był kierownikiem Katedry Prawnej Ochrony Państwa, w której adiunktem był Maciej Nawacki, członek neo-KRS. Czyli Palka był jego przełożonym. Mimo to Nawacki nie wyłączył się z głosowania przez neo-KRS nad daniem Palce nominacji na sędziego.

- Stanisław Stankiewicz, sędzia Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Orzekał wcześniej na delegacji w SN. Jest legalnym sędzią. Wcześniej orzekał w Sądzie Okręgowym w Elblągu, skąd pochodzi.


- Tomasz Błaszkiewicz, sędzia Sądu Rejonowego w Sulęcinie, członek stowarzyszenia niezależnych sędziów Iustitia;

- Bartłomiej Starosta, sędzia Sądu Rejonowego w Sulęcinie, członek Iustitii;

- Jolanta Jeżewska, sędzia Sądu Rejonowego w Gdyni, członkini Iustitii. Konkurs, w którym startuje jest powtórzony. Jej kontrkandydatem jest Mieczysław Oliwa.

Troje ostatnich to tzw. kandydaci kamikaze, którzy startują po to, żeby przetestować przejrzystość konkursów przed neo KRS.

Obecnie w Izbie Karnej SN  wciąż większość mają tzw. starzy sędziowie SN. Należy do nich także prezes Izby Michał Laskowski. Jednak w maju kończy się jego kadencja. 8 lutego 2023 r. ma się odbyć Zgromadzenie Sędziów Izby Karnej, którego celem jest wybór trzech kandydatów na nowego prezesa. Spośród nich prezydent wybierze następcę Laskowskiego.

Zdaniem Mariusza Jałoszewskiego z OKO.press, spore szanse ma na to neo-sędzia.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a