Reklama
Rozwiń

IPN chce ukarania 25 sędziów i 5 prokuratorów za zbrodnie sądowe

W przeddzień 41.rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Instytut Pamięci Narodowej poinformował o działaniach dotyczących zbrodni sądowych z tamtego okresu.

Publikacja: 12.12.2022 12:23

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki oraz dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni prz

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki oraz dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zastępca Prokuratora Generalnego Andrzej Pozorski podczas konferencji prasowej

Foto: PAP/Rafał Guz

mat

W poniedziałek w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki odbyła się konferencja o działaniach IPN związanych z pociągnięciem do odpowiedzialności karnej osób odpowiedzialnych za zbrodnie sądowe stanu wojennego.

- Żyjemy w wolnej, niepodległej i suwerennej Polsce, a w polskich sądach wciąż orzekają sędziowie, a oskarżają prokuratorzy, którzy w latach 80-tych brali udział w wojnie przeciwko narodowi polskiemu, a więc stanie wojennym - mówił podczas konferencji prezes IPN, dr Karol Nawrocki. - W stanie wojennym wojskowe sądy i prokuratury były jednym z organów represji wobec Polaków, oskarżając i wydając wyroki nie tylko wobec członków opozycji antykomunistycznej, ale wobec tych wszystkich, którzy mieli odwagę upomnienia się o wolną i niepodległą Polskę - dodał.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono